Analysis of out-of-town expenditures and tourist trips using credit card transaction data
Şehir dışı harcamaların ve turist gezilerinin kredi kartı işlemsel verileri kullanılarak analizi
  1. Tez No: 600055
  2. Yazar: GERGELY BUDA
  3. Danışmanlar: PROF. CENK KOÇAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Analitiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kredi kartı islemsel verileri, tüketici davranıs sekillerini gösterebilecek ve insan hareketliligini belirleyebilecek çok miktarda degerli bilgi içermektedir. Bu çalısmada, bir Türk bankasının Istanbul'a kayıtlı 10.000 müsterisi tarafından gerçeklestirilen ve Istanbul dısından yapılan harcamalar analiz edilmektedir. Demografik özellikler ve harcama arasındaki iliskinin yanı sıra, nüfus ve cazibe merkezlerinin sayısı ile ziyaretçilerin kredi kartı harcamalarının arasında bir iliski olup olmadıgı ilk betimsel analiz ile irdelenmektedir. Kredi kartı islemlerinden turist seyahatlerini çıkaran bir metodoloji gelistirilmistir. Daha sonra, bu seyahatlerin amacının ne olabilecegini degerlendirmek için hiyerarsik bir kümeleme yöntemi uygulanmıstır. Seyahat amaçları bes kümeye ayrılmıstır:“Keyfi Seyahatler”,“Is Seyahatleri”,“Alısveris Amaçlı Seyahatler”,“Arkadas ve Akraba Ziyaretleri”ve“Tatil Paketleri”. Türkiye illerinin ziyaretçilerin hangi ürün ve hizmet kategorisini tercih ettigine baglı olarak kümelenmesinde de aynı kümeleme yönteminden yararlanılmıstır. Turist harcamalarını ve bir kisinin önümüzdeki aylarda seyahate çıkıp çıkmayacagını tahmin etmek için bir dizi öngörücü model kullanılmıstır. Bu modellerin öngörü gücü genellikle ortalama olmakla beraber, en etkili degiskenlerin bir kısmının, literatürde pek göz önünde bulundurulmamıs olsa da, önceki seyahatlerle ilgili ve davranıssal oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Credit card transaction data contains a vast amount of valuable information that can indicate consumer behaviour patterns and mark out human mobility. In this study we analyse the transactions carried out by a sample of 10.000 Istanbul-based customers of a Turkish bank to scrutinize expenditures incurred out of Istanbul. In our preliminary descriptive analysis, we examine the relation between demographic attributes and spending measures, as well as investigate the extent to which the population and the number of points of interest imply higher or lower credit card expenditure by visitors. We develop a methodology to extract tourist trips from consecutive credit card transactions. Subsequently, we implement a hierarchical clustering method to evaluate what the purpose of these trips might have been. Our results indicate 5 clusters of purpose: 'Leisure', 'Business', 'Acquisition', 'Visiting Friends and Relative' and 'Package Holiday'. The same clustering method is applied to segment provinces of Turkey based on which product and service categories visitors prefer. We deploy a number of predictive models to estimate tourist expenditure and whether a person would embark on a trip in the upcoming months. The predictive power of these models are generally moderate; nevertheless, several of the most useful predictors are behavioural or are related to previous trips, factors that have not been considered in literature.