Effect of increased volume of fibers on the fracture properties of cementitious composites
Çimento esaslı kompozit malzemelerde yüksek miktarda lif kullanımının kırılma özellikleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 600116
  2. Yazar: UFUK EMRE ALTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, DR. BURHAN ALEESSA ALAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tüketim miktarları göz önüne alındığında, sudan sonra en çok tüketilen malzemenin çimento tabanlı ürünler olduğu günümüzde, betonun geçmişine nazaran çok daha eski bir uygulama olan lif donatının betonla birlikte uygulanması görece yeni bir teknolojidir. Lif takviyeli beton uygulama alanları günden güne artmaktadır. Buna rağmen, yaygın uygulamada, maliyet, işlenebilirlik ve topaklanma sorunları nedeniyle lif içeriği genellikle %2 ile sınırlandırılır. Bu çalışmada, üç farklı dozajda (hacmen %2, %4 ve %6), üç farklı tipte lifle (çelik, polietilen ve polietilen-polipropilen kopolimer) oluşturulan dokuz lif takviyeli beton numunesinin performansındaki değişimler araştırılmaktadır. Uçucu kül ve beton kimyasalları marifetiyle, harcın özellikleri, liflerin sınır miktarını aşacak şekilde düzenlenerek, yekvücut davranışı sağlanabilmektedir. Eğilme kapasitesi, enerji soğurma oranı ve ayrıca basınç dayanımı üzerindeki etkilerini ölçmek üzere üç farklı deney düzeneği hazırlanmıştır: küp basma, kiriş eğme ve çekmede yarma deneyleri. Veri toplamak için, video ekstensometre kameradan faydalanılmıştır. Bu yüksek frekanslı cihazların yardımıyla, kırılma sürecinin her aşaması detaylı olarak kayıt altına alınabilmektedir. Enerji soğurma kapasitesi değerleri, yük ve yer değiştirme verileri ile yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilmiştir. Objektif bir karşılaştırma sağlanması maksadıyla, karşılaştırmada hesaplanan enerji değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
To apply fiber as a reinforcement, which is much older than the history of concrete, together with concrete is rather a new technology, while cement based products are the most consumed materials after water, considering the consumption amounts. The application areas of fiber reinforced concrete are growing day by day. However, in common practice, fiber content is usually limited up to 2% due to economical, workability and agglomeration problems. This study investigates the changes in the performance of nine FRC mixes built with three different types of fibers; steel, polypropylene and polypropylene-polyethylene copolymer, with three different dosages; 2%, 4% and 6% per volume. With the help of fly ash and concrete chemicals, the properties of the matrix can be regulated to breach the limit amount of fibers, provided to act as single body. To measure the increase in the flexural capacity and energy absorption rates, and also any effects on the compressive strength, three different test set-ups were prepared, cube compression, beam bending and tensile splitting tests. For data acquisition, video extensometer cameras are used. By the help of this high-frequency gadgets, each phase of fraction was recorded in detail. Energy absorption capacities were derived through calculations with load and deflection data. To assure objective comparison, calculated energy values were used in the comparative study.