Jeosentetik donatılı istinat duvarlarının tasarım ve analizlerinde zemin parametrelerinin etkisi
Effect of soil parameters in design and analysis of the jeosynthetic reinforced retaining walls
  1. Tez No: 600117
  2. Yazar: HALİL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, günümüzde en önemli mühendislik yapılarından birisi olan istinat duvarlarının tasarım ve analizlerinden bahsedilmiştir. Polimer bazlı jeosentetik malzemelerin istinat duvarlarında kullanımının artmasının bir sonucu olarak, jeosentetik donatılı istinat duvarlarının tasarımı ve bu tasarımlarda zemin parametrelerinin önemi, duvar tasarımındaki etkin rolleri vurgulanmıştır. Çalışma kapsamında jeosentetikler, istinat yapıları, jeosentetik donatılı istinat duvarları anlatılarak, jeosentetik donatılı istinat duvarlarının özellikleri, çeşitleri ve bileşenleri ile tasarım esasları ele alınmıştır. Birçok farklı mühendislik yapısında tercih edilebilen bu tip duvarların kentsel dönüşüm projesi kapsamında konut projesi örneği olarak Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde yapılması planlanan, ön yüzü gabion görünümlü ve arka yüzü jeogrid ve yapısal dolgu ile desteklenmiş duvar tasarımı, kabul görmüş teori ve yöntemlerle ve bilgisayar yazılımı desteğiyle BS'e göre Limit Denge Analiz metoduyla kritik kesitler için statik ve sismik analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak; yapılan stabilite analizlerine göre, 9.0 m ve 13.0 m duvar yüksekliklerinin iç-dış stabilite koşullarında, normal ve sismik durumlar için yeterli güvenlik sayılarını karşıladğı anlaşılmıştır. Hesaplamaların temel dayanağı olan zemin parametrelerinin ise, temel sondaj, laboratuvar deneylerine dayandığı, ancak bu deneysel parametrelerin tasarım parametrelerine dönüştürülmesinde kişisel deneyimin ön plana çıktığı, yanlış seçilen parametrelerin aşırı maliyetli bir duvar yapılmasına neden olmakla birlikte duvarın yıkılması gibi sonuçları da ortaya çıkaracağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design and analysis of retainig walls, which is one of the most important engineering structures, are mentioned. As a result of the increase in the use of polymer based jeosynthetic materials on retaining walls, the design of geosynthetic reinforced retaining walls and the importance of the soil parameters in these designs and their effective role in wall design have been emphasized. In this study, geosynthetics, retaining structures, retaining walls with geosynthetic reinforcement are explained and properties, types, components and design principles of retaining walls with geosynthetic reinforcement are discussed. As a part of this type of walls, which can be preferred in many different engineering structures, a gabion-shaped front side and supported by geogrid and structural backfill retaining wall which is planned to be built in Dilovası district of Kocaeli as an example of a housing project within urban design project has been analyzed statically and seismically for critical sections with Limit State Analysis method according to BS by using accepted theories and methods and supported by computer software. As a result; according to the stability analysis, it was found that the wall heights of 9.0 m and 13.0 m meet sufficient safety numbers for normal and seismic conditions under internal-external stability conditions. It was understood that ground parameters, which are the main basis of the calculations, were based on basic drilling and laboratory experiments, but personal experience was prominent in the conversion of these experimental parameters to design parameters, and the wrongly chosen parameters would lead to overly costly wall construction but also result in the destruction of the wall.