Fabrication and characterization of (Al2O3-BST) double dielectric layer full ceramic capacitor
Çift dielektrik katmanlı (Al2O3-BST) tamamı seramik kapasitörün üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 600115
  2. Yazar: ABDULLAH MUDHER ISMAAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, tek ve çift dielektrik katmanlara sahip MIM seramik kondansatör üretmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Al2O3 metal oksit materyali ve yüksek k BST (Barium-Strontium-Titanate) ferroelektrik materyali kullanıldı. MoSi2 seramik ince filmler, üst ve alt iletken elektrot katmanı olarak kullanıldı. MoSi2 ince film seramik iletken, DC magnetron saçtırma yöntemi ile PVD sisteminde biriktirildi. Daha sonra, amorf ince filmin levha direncini 3.01 x 10-4 Ω / sq'e düşürmek için, 1000  C'de 10 dakika boyunca N2H2 gaz akışı altında tavlandı. Al2O3 ve BST ince filmler PVD sisteminde RF magnetron saçtırma yöntemi ile biriktirildi. Akabinde, filmlerin kristalliğini arttırmak için atmosferde bir saat boyunca 1000  C'de tavlama işlemleri gerçekleştirildi. Üretildiği haliyle tek Al2O3 tabakalı MIM seramik kapasitörün kapasitansı, 0-volt gerilim ve 1MHz frekansında 0.01 nF idi. Al2O3 katmanına ⁓121 nm BST dielektrik katman eklendikten sonra, çift katman MIM kapasitörünün kapasitansı 0.48 nF olarak ölçülmüştür. 1000 C'de termal tavlama işleminden sonra, çift dielektrik katmanlı MIM kapasitörünün kapasitansı 4.78 nF'ye yükseltildi. Bu sonuçlar, dielektrik katmana bir ferroelektrik katmanı eklendikten sonra, tamamı seramik katmanlardan oluşmuş kapasitörün kapasitesinde önemli bir gelişme olduğunu göstermiştir. Ayrıca, tavlama prosedürünün MIM kapasitör cihazının kapasitansını önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to produce MIM ceramic capacitor with single and double dielectric layers. Al2O3 metal oxide material and high k BST (Barium-Strontium-Titanate) ferroelectric material were used for this purpose. MoSi2 ceramic thin films were used as a top and bottom conductive electrode. MoSi2 thin film ceramic conductor was deposited by DC magnetron sputtering methods via PVD system. Then, the amorphous film was annealed at 1000 ᵒC for 10 minutes under N2H2 gas flux to decrease the thin film resistivity down to 3.01×10-4 Ω/sq. Al2O3 and BST thin films were deposited by RF magnetron sputtering method via PVD system. After that, annealing processes carried out in atmosphere for one hour at 1000 C to improve the crystallinity of the films. The capacitance of as grown single Al2O3 layer MIM ceramic capacitor was 0.01 nF at 0-volt bias and 1MHz frequency. After adding ⁓121 nm BST dielectric layer to Al2O3 layer, the capacitance of double layer MIM capacitor was measured as 0.48 nF. After thermal annealing at 1000 C, the capacitance of double dielectric layers MIM capacitor was increased up to 4.78 nF. These results showed significant improvement in the capacitance of a full ceramic capacitor after adding a dielectric layer of ferroelectric material. Moreover, it shown that the annealing procedure improve the capacitance of the MIM capacitor device significantly.