Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin üniversitedeki yaşam kalitesine ilişkin algılarının demokratik yaşam kültürü çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of physical education and sport academy students? perceptions about the quality of university life in terms of democratic life culture
- Tez No: 267695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA PERVİN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye' deki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin dâhil oldukları üniversitelerdeki yaşam kalitesine ilişkin algılarının demokratik yaşam kültürü çerçevesinde değerlendirilmesidir. Bu araştırma, tarama modelinde betimsel bir çalışmadır.Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden seçilmiş yedi üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna devam eden 1397 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Doğanay ve Sarı tarafından geliştirilen Üniversite Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÜYKÖ) kullanılmıştır. Ayrıca örneklem içinden gönüllülük ilkesine göre seçilen 7 öğretim üyesiyle, üniversitedeki öğrencilerin üniversite yaşam kalitesi algılarına yönelik görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler, SPSS paket programı ile analiz edilmiştir.Araştırma bulgularında, toplam puanlarda öğrencilerin algılarına ilişkin en yüksek ortalamaların Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu öğrencilerinde, en düşük ortalamaların ise Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinde olduğu görülmüştür. ÜYKÖ Boyutlarına göre yapılan değerlendirmede Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları öğrencilerinin üniversite yaşam kalitesi algılarında anlamlı fark olduğu, cinsiyete dayalı ise anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Bulgular, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları ile bölümleri arasında karşılaştırılarak demokratik yaşam kültürü açısından tartışılmış, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to evaluate Physical Education and Sport Academy students? perceptions about living on campus at universities in Turkey within the framework of a democratic culture of life. This study is a descriptive study in search model.1397 Physical Education and Sport Academy Students chosen on the basis of Turkey?s seven geographical regions from 7 universities constitutes the sample of the search. As data collection tool University Quality of Life Scale developed by ?Doğanay and Sarı? is used. Also, seven faculty members selected according to the principle of willingness within the sample were interviewed in terms of their perceptions about the democratic life culture at universities. Collected data were analyzed with SPSS.Reseach findings has shown that Gaziantep University Physical Education and Sport Academy students are seen to have the highest average related to the students? perceptions, and Çukurova University Physical Education And Sport Academy Students are seen to have the lowest average in total number. According to the evaluation of ÜYKO it has been found that there is a significant difference in the Physical Education And Sport Academy Students? perceptions in terms of quality of university life, and there is no significance gender differences. Findings have been argued in terms of democratic life and culture by comparing Physical Education Sports Academies with their departments and recommendations have been made based on these findings.