Konvansiyonel bir süt sığırcılığı işletmesinde organik üretime geçiş sürecinin, rasyon ve süt içeriği bakımından incelenmesi
An analysis of the process of transition to organic dairy farming in a conventional dairy farming with regards to ration and milk content
- Tez No: 600216
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Organik tarımın önemli bir kolu haline gelen organik hayvancılık, ülkemizde maliyet ve ürün çıktısıyla ilgili soru işaretlerinden dolayı şüpheyle yaklaşılan fakat dünyada giderek yaygınlaşan bir üretim sistemidir. Bir süt sığırı çiftliği organik olarak baştan kurulabildiği gibi, konvansiyonel sistemdeki bir çiftliğin de Avrupa Birliği Komisyonunca yapılan düzenlemelerle organiğe dönüştürülmesi mümkündür. Diğer yandan, günümüzde organik yetiştiricilikten elde edilen hayvansal ürünlerle ilgili bilimsel çalışmalar oldukça kısıtlı kalmakta, konvansiyonelden organiğe geçiş dönemindeki hayvansal ürünlerle ilgili çalışmalar ise yok denecek kadar az bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, organik sisteme geçmekte olan bir çiftliğin, konvansiyonel üretim dönemi (KÜD) ile organik üretime geçiş dönemindeki (OÜGD) Holstein ırkı ineklerinden elde edilen sütlerin verim, besin madde içeriği ve mikrobiyolojik yapısını karşılaştırmaktır. Denemeden elde edilen bulgulara göre, 6 aylık periyotlar sonunda ortalama süt verimi ile süt kuru madde, yağsız kuru madde, ham yağ ve ham protein içerikleri sırasıyla, KÜD için 21.08 L/baş ile % 12.49, 8.85, 3.64 ve 3.21; OÜGD için 20.82 L/baş ile % 12.54, 8.88, 3.66 ve 3.26 olmuş ve incelenen parametreler bakımından her iki dönem arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
As an important branch of organic agriculture, organic livestock is a production system which is approached with suspicion due to question marks about cost and product output in our country, but it is becoming more widespread in the world. While a dairy cattle farm can be established as an organic farm from the very beginning, a conventional farm can also be converted into an organic farm by fulfilling the regulations of the European Union Commission. On the other hand, scientific studies on animal products obtained from organic farming are quite limited, and there are scarcely any studies on animal products in the process of transition from conventional to organic farming. This study aims to compare the yield, nutrient content and microbiological structure of the milk obtained in a farm from Holstein cows in the conventional farming process (CFP) and the process of transition to organic farming (PTOF). According to the findings obtained from the experiment, the average milk yield, milk dry matter, skim dry matter, crude fat and crude protein contents at the end of 6 month-periods were 12.49, 8.85, 3.64 and 3.21%, respectively for CFP with 21.08 L/per cattle and were 12.54, 8.88, 3.66 and 3.26%, respectively, for PTOF with 20.82 L/per cattle; the difference between the two processes was statistically insignificant with regards to the analyzed parameters (P>0.05). On the other hand, the average amount of bacteria and somatic cells in milk were 43,777.94 and 329,876.44 units/ml, respectively, for CFP and were 4,3028.26 and 111,625.11 units/ml, respectively, for PTOF; the difference between the two processes was statistically significant with regards to the analyzed parameters.