Kırsal kesimdeki kadın üreticilerin girişimcilik kararlarını etkileyen faktörlerin saptanması: İzmir'in Bayındır ilçesi örneği
Determination of factors affecting entrepreneurship decisions of women farmers in rural area: A case study for Bayındır district of İzmir province
- Tez No: 600217
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ENGİNDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada İzmir ili Bayındır ilçesinde sulanabilir arazilerde bitkisel üretim yapan kadın üreticilerin girişimcilik kararlarını etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Araştırma verileri 81 üreticiden anket yöntemiyle derlenmiştir. Verilerin analizinde; kadın üreticiler 10 dekar ve daha az arazisi olan ve 10 dekardan fazla arazisi olan üreticiler olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırma bulgularına göre; kadın üreticilerin yaşı 49.91, tarımsal deneyim süreleri ise 20.15 yıldır. Ortalama arazi miktarı 14.20 dekardır. Araştırmada kadın üreticilerin meyve yetiştiriciliği yapma olasılığını etkileyen faktörleri saptamak amacıyla lojistik regresyon (logit) modelinden yararlanılmış ve üreticilerin meyve yetiştiriciliği yapma olasılığı ile sahip oldukları arazi büyüklükleri arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Araştırma kapsamına alınan kadın üreticilerin çoğu, öz sermayelerini kişisel tasarruf yolu ile temin etmiştir. Araştırmada kadınların girişimcilik kararı alırken önem verdikleri kriterleri değerlendirmek amacıyla Bulanık Eşli Karşılaştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kadın üreticilerin en fazla önem verdiği kriterin aile yapısı ve sosyal çevre olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the factors of affecting the entrepreneurship decisions of women farmers engaged in crop production in irrigable lands in Bayındır district of İzmir province were analysed. In the research, Data was collected from 81 women farmers by survey. In the analysis of the data; Women farmers are divided into two groups as 10 decare and less land and farmers with more than 10 decare. According to the research findings; the average age of women farmers is 49.91 years and the average agricultural experience time is 20.15 years. The average land size is 14.20 decares. In this study, logistic regression (logit) model was used to determine the factors of affecting the probability of fruit growing by women farmers and a positive correlation was found between the possibility of fruit growing and their land size. Most of the women farmers included in the research provide their own capital through personel savings. In the study, Fuzzy Pair Wise Comparison method was used to evaluate the criteria that women attach importance to when making entrepreneurship decision. According to the results of the research; family structure and social environment were the most important criteria for women farmers.