Kırsal kesimde yaşayan gebelerde şehir merkezinde yaşayan gebelerin, gebelik ve doğum komplikasyonları yönünden karşılaştırılması
The comparision of pregnancy and birth complication between the pregnancy who lives in countryside with the pregnancy who lives in city centre
  1. Tez No: 163767
  2. Yazar: SELCEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
6.ÖZET Bu araştırma kırsal kesimde yaşayan gebelerle şehir merkezinde yaşayan gebeleri, belirlenen bazı risk faktörleri açısından değerlendirmek, yerleşim yerinin doğum öncesi bakım alma üzerine etkisi, gebelik ve doğuma getirdiği sorunları saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 01.06.2004-31.08.2005 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Başvuran ve şehir merkezinde yaşayan 60 gebe kadın ile Karaman merkez Sudurağı Sağlık Ocağına başvuran ve kırsal kesimde yaşayan 60 gebe kadın olmak üzere toplam 120 gebe üzerinde yapıldı. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan 15 sorundan oluşan“Kişisel Bilgi Formu ”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlan katılımcıların sorulara vermiş oldukları cevaplar ve hasta dosyalarındaki bilgilerle sınırlıdır. Elde dilen veriler SPSS 10.0 paket programına girilerek değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesiyle şu sonuçlar elde edilmiştir. -Adölesan yaştaki gebeliklerin yerleşim yerine göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. -Yaşam koşullarının gebelikte ilaç/madde kullanım alışkanlıklarım etkilemediği ve iki grupta da gebelerin büyük çoğunluğunun zararlı alışkanlıklarının olmadığı elde edilmiştir. Bu durumun doğum öncesi dönemde bakım almayla paralellik gösterdiği saptanmıştır. -Doğum öncesi dönemde bakım almayan gebe oranı kentsel kesimde kırsal kesime oranla farklı şekilde yüksek bulunmuştur. Kentsel kesimde bu oranın yüksek bulunmasının sağlık ocaklarından yeterince faydalamlmadığmdan kaynaklanıldığı düşünülmektedir. -Doğum öncesi dönemde bakım alma durumunun yerleşim yerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Kırsal kesimde doğum öncesi dönemde bakım alma oram kentsel kesime göre daha yüksektir. Bu durumun kentsel kesimde yaşayan gebelerin sadece doktordan DÖB almaları, kırsal kesimde yaşayan gebelerin ise hem doktor hem de ebeden bakım almalarından kaynaklandığı düşünülmektedir. -Kırsal kesimde gebelerin, kentsel kesimdeki gebelere oranla gebelik ve doğum sürecinde daha fazla sorunla karşılaştıkları saptanmıştır. Bu çalışma sonunda yerleşim yerinin doğum öncesi bakım alma durumu, gebelik ve doğuma getirdiği sorunlar açısından farklılık gösterdiği bulunmuştur. 37
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT This study was carried out to evaluate the pregnant living in rural areas and in city centers in terms of some detected risky factors, and to find out the effect of residence area to take care before delivery, the problems which causes for pregnancy and delivery. The study was done between the dates 01.06.2004 and 31.8.2005 on totally 120 pregnant women 60 of whom went to Clinics of Gynecological Diseases and Delivery of Meram Faculty of Medical of Selçuk University and live in city center, and 60 of whom went to Karaman Center Sudurağı Village Clinic and live in rural areas. General scanning model was used in the study.“Personal Information Form”composed of 15 questions and developed by the researcher as the means of gathering data was used in the study. The results of the study are limited with the answers of the participants and the information on patient files. The data that were got were evaluated by using SPSS 10.0 package program. The results below appeared after evaluating the data. -The pregnancies at the age of adolescent did not show differences according to residence area. -It was found that life conditions did not affect the habits of taking medicine/drug and that a big part of the pregnant in both groups did not have bad habits. It was determined that this situation showed parallelism with taking care during the process before delivery. -The rate of the pregnant that did not take care before delivery in urban area was found to be differentially higher than that in rural area. It is thought that this rate was found to be high in urban area was caused by the fact that village clinics are not enough facilitated from. -It was found that taking care during the process before delivery showed difference according to residence area. The rate of taking care before delivery in rural area is higher than that in urban area. It is thought that this situation is derived from the fact that the pregnant living in urban area take only CBD (DOB) from doctor and those in rural area take care both from doctor and midwife. -It was found that the pregnant in rural area face with more problems in the processes of pregnancy and delivery in comparison with those in urban area. At the end of this study, it was found that residence area showed difference in terms of the problems it caused for taking care before delivery, pregnancy and delivery. 38