Konya'nın Ilgın ilçesinde kaplıca ve okullarda kapalı ortam radon konsantrasyonunun incelenmesi
Investigation of indoor radon concentration at thermal spas and schools in Ilgın district of Konya
  1. Tez No: 600219
  2. Yazar: MURAT ABAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Konya'nın Ilgın ilçesinde bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseden oluşan 19 okul ve 3 kaplıca binasında zemin ve bodrum katlarda kapalı ortam radon aktivite konsantrasyon değerleri üç gün boyunca sürekli olarak AlphaGUARD PQ2000 PRO aktif radon detektörü kullanılarak ölçülmüştür. Kapalı ortam radon aktivite değerleri 25 Bq m 3 ila 415 Bq m 3 aralığında bulunmuştur. Bu ölçüm değerlerine göre kapalı ortamda bulunan kişiler için radona bağlı yıllık etkin doz değeri tahminleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından tavsiye edilen limit değerleri ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, indoor radon activity concentration values in ground and basement floors of 3 thermal spas and 19 schools consisting of kindergarten, primary school, secondary school and high school in Ilgın district of Konya were measured by using AlphaGUARD PQ2000 PRO active radon detector for three days. Measured indoor radon activity concentration results ranged from 25 Bq m 3 to 415 Bq m 3. According to these measurements, the annual effective doses were estimated due to radon for the people in the indoor environment. The results were compared with the limit values recommended by national and international organizations.