Beton karot numunelerindeki hasar seviyelerinin AE-oran işleme analizi ile belirlenmesi
Damage level determination of concrete core samples by AE-rate process analysis
  1. Tez No: 600224
  2. Yazar: ALI SEYEDYOUSEFISHESHDEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERİŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Beton, günümüzde binalar, köprüler ve yollar inşa etmek için dünya üzerinde güvenilir bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar beton malzemesi ile yapılmış yapılar iyi bir dayanıklılığa ve stabiliteye sahip olsalar da beklenmedik dinamik yüklemeler, kimyasal etkiler, çevresel etkiler ve tasarım hataları gibi bazı faktörler yapıya zarar vermektedir. Bu nedenle, beton yapının uzun ömürlülüğü azalmaktadır. Beton yapıdaki hasar seviyesini değerlendirmek servis ömrüne karar vermek açısından önemlidir. Yapılardaki hasar durumunu ve yapının taşıyıcılığını belirlemede en sık kullanılan yöntemlerden birisi yapısal elemanlardan alınan karot numunelerin basınç testine tabi tutularak beton basınç dayanımının elde edilmesi ve karot numunenin incelenmesi suretiyle yapılan tahribatlı muayenedir. Fakat betondan karot alınırken karot numune hasar görmektedir ve gerçek durumunu yansıtmamaktadır. Bu çalışmanın genel amacı Akustik Emisyon (AE)-Oran İşleme Analizi ile betonarme yapılardan alınan karot numunelerin hasar derecelerini tespit etmektir. Bu tezde, laboratuvar koşullarında üretilen betondan standart silindir numuneler hazırlanmış ve aynı betondan hazırlanan küp numuneden karot numuneleri alınmıştır. Daha sonra, belirlenen amaç doğrultusunda, alınan karot numuneler ve referans elemanı olarak kullanılan silindir numuneler laboratuvar ortamında serbest basınç deneyine tabii tutulup, elde edilen verilere AE- Oran İşleme Analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda karot numunenin hasar görmemiş durumundaki elastisite modülleri AE oran ve hasar parametreleri ile ilişkilendirmiş ve karot numunelerinin hasar seviyeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is a reliable material on earth for constructing buildings, bridges and roads. Although concrete structures have good durability and stability, some factors such as, unexpected overloading, chemical attacks, marine environments and errors in design cause damages. Therefore, durability and thus stability of the concrete structure decreases. Thus, it is important to evaluate the damage level of the structure and check them by applying an appropriate method. One of the most common methods is taking core samples from concrete elements. By conducting compression test on these samples, strength and the status of the element can be evaluated. However, during core testing core samples get damaged. The aim of this study is to determine the damage levels of core samples taken from reinforced concrete structures by Acoustic Emission (AE) –Rate Process Analysis. In this thesis, standard cylinder samples were prepared from concrete produced under laboratory conditions and core samples were taken from cube sample prepared from the same concrete. Then, for this purpose, core samples and cylinder samples used as reference element were subjected to free pressure test in the laboratory and AE-Ratio Processing Analysis was applied to the obtained data. According to the analysis, the modulus of elasticity of the core sample was correlated with the AE ratio and damage parameters and the damage level of the core samples were determined.