Hafif ve ağır ticari araçlarda kullanılan kardan şaftlarının servis ömrünün analitik ve nümerik yöntemler ile belirlenmesi
Determination of service life of cardan shafts used light and heavy commercial vehicles by analytical and numerical methods
  1. Tez No: 600234
  2. Yazar: YİĞİT TAYLAN YOLAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, hafif ve ağır ticari taşıtlarda kullanılan kardan millerinin işletme ömürlerinin kilometre ve çalışma saati cinsinden tahmin edilebilmesi için deneysel verilerden türetilen analitik bir yöntem geliştirilmiştir. Şehir içi yolcu taşımacılığı için tasarlanan 18 metre uzunluğundaki körüklü bir otobüse ait kardan mili boyutlandırılması ve araç üstü yerleşiminin kardan mili servis ömrüne nasıl etki ettiği incelenmiştir. Bu inceleme için araç satış sonrası hizmetleri tarafından periyodik bakımlar sırasında toplanan 2 yıllık verilerden yararlanılmıştır. Taşıtın seyir güzergahı üzerinde hangi vites oranlarında hangi sıklıkla çalıştığı gibi şoföre ve trafik durumuna bağlı parametreler ise taşıtın elektronik kontrol ünitesi (ECU) incelenerek elde edilmiştir. Rulman üreticilerinin, önceden belirledikleri sınır şartlarında yaptığı testler sonucu kataloglarında belirtikleri statik (C0) ve dinamik iletim (2CR) katsayılarının uygulama koşulları göz önüne alınarak servis ömrü hesabında nasıl kullanılabileceği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an analytical method has been derived to estimate the service life of cardan shafts used in vehicles. It was calculated in kilometers and working hours. It was examined how drive shaft series and mounting layout of a 18 metre articulated bus impact on its service life. For this examination, 2 years of data collected during periodical maintenance by vehicle after-sales services were used. The parameters depending on the driver and traffic conditions, such as how often the gear ratios change on the driving route of the vehicle, were obtained by examining the vehicle electronic control unit (ECU). As a result of the tests carried out by the bearing manufacturers under the pre-determined limit conditions, it is explained how the static (C0) and dynamic transmission (2CR) coefficients can be used in the service life calculation considering the vehicle conditions.