Alkit boyaların oksidatif kuruma kinetiği
The oxidative drying kinetics of alkyd paint
  1. Tez No: 600271
  2. Yazar: SELİN YAĞMUR KARAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜKENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Alkit boyaların kuruma prosesinin mekanistik özellikleri analiz edildi; bir reaksiyon mekanizması önerildi ve bu mekanizmaya uygun olarak alkit boyaların oksidatif kuruması için kinetik eştlikler çıkarıldı. Kinetik model, EPA'dan sağlanan deneysel alkid emisyon konsantrasyon verileri kullanılarak doğrulandı. EPA'dan sağlanan deneysel veriler; küçük çevresel hücrelerde tahta yüzeylere uygulanan üç farklı boyanın oksidadif kuruması sırasında oluşan heksanal konsantrasyonları HPLC ile ölçülerek elde edilmiştir. müştür. Geliştirilen kinetik modelde deneysel heksanal verileri kullanılarak, alkit boyaların otooksidasyonla kuruma kinetiği sayısal parameterelerinin sayısal değerleri bulundu. Bu parametrelerin sayısal değerleri alkit boya A-1, A-2 ve A-3 için sırasıyla maksimum hekzanal emisyon konsantrasyonları Pm (µg/m3): 5120, 3525 ve 9820; kuruma hız sabitleri k (1/saat): 0,092, 0,046 ve 0,157; maksimum hekzanal emisyo konsansantrasyonuna erişme süreleri tm (saat): 10,93, 21,61 ve 6,38; ve kuruma süreleri (tk saat): 43,72, 86,44 ve 25,52 olarak bulundu. Bu parametreler birbirleriyle ve önerilen raksiyon mekanizmasıyla ilişkilendirildi, değerleri başka çalışmalarda rapor edilmiş değerlerle karşılaştırıldı. Model eşitliğinde kinetik parametrelerinin sayısal değerleri kullanılarak alkit boyaların oksidatif kuruma kinetiği simüle edildi, deneysel verilerleler karşılaştırıldı ve uygunluğu test edildi; kinetik denklemlerin ve karşılık gelen mekanizmanın alkit boyaların oksidatif kuruma proseslerini tarif etmek için uygun olduğu (0,001
Özet (Çeviri)
The mechanical properties of the drying process of alkyd dyes were analyzed; a reaction mechanism was proposed and kinetic equations for oxidative drying of alkyd dyes were derived in accordance with this mechanism. The kinetic model was validated using experimental alkyd emission concentration data obtained from EPA. The hexanal concentrations of three different dyes applied to wooden surfaces in small environmental chambers during oxidative drying were measured by HPLC. In the developed kinetic model, using the experimental hexanal data, numerical values of the kinetics of autoxidative drying of alkyd dyes were evaluated. The numerical values of these parameters were the drying rate constants k (1 / h) for dyes 1, 2 and 3, respectively: 0.117, 0.041, 0.051; maximum emission concentrations Pm (ppb): 4.5, 2.99, 3.89; maximum emission times tm (hours): 13.03, 30.97, 22.17 and drying times (tk hours): 66. 81; 148.33, 126.64. These parameters were correlated with each other and with the proposed reaction mechanism, and their values were compared with those reported in other studies. These parameters were correlated with each other and with the proposed reaction mechanism, and their values were compared with those reported in other studies. Oxidative drying kinetics of alkyd dyes were simulated by using numerical values of kinetic parameters in the model equation and experimental data were compared and tested for goodness of fit; The kinetic equations and the corresponding mechanism were found to be suitable for describing oxidative drying processes of alkyd dyes. It was concluded that the proposed model and model parameters can be used in the control and effectiveness of alkyd dyes in oxidative drying processes, paint composition and manufacturing formulas, paint application time and duration and paint selection.