Alçı sıkılama için arazide uygulama kolaylığının araştırılması
Investigation of ease of the application in–situ for plaster stemming
  1. Tez No: 600276
  2. Yazar: HARUN SÜRÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM CEVİZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, ciddî oranda kârlılığı ispatlanmış olan, ancak arazide uygulama zorluğu nedeniyle yaygınlaşmayan alçı sıkılama yönteminin basit makinelerle uygulama kolaylığı araştırılmıştır. Ülkemizde ve dünyada patlatma ekonomisi ve iş hacmi ciddî seviyelerdedir. Bu yüzden, daha kârlı bir patlatma büyük kârlar sağlar. Alçı sıkılama uygulamasının kolaylaştırılmasını sağlamak amacıyla, değişik ekipmanlarla iki kalker ve bir olivin ocağında uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Basit alçı sıkılama makinesi ile, karıştırma ideal bir şekilde gerçekleştirilirken, yer çekimi veya başka bir deyişle ağırlık ile deliklere dolum gerçekleşememiştir. Bu sorunun çözümü için basit ve amaca uygun bir kova kullanılmıştır. Böylece, uygulamada kolaylık sağlanmıştır. Hem de bu kolaylık çok düşük bir maliyetle sağlanmıştır. Atımların maliyet, fragmentasyon ve çevresel etkileri incelenmiştir. Fragmentasyon ölçümü Wipfrag yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Alçı sıkılama, taş tozu sıkılamaya göre daha zor olsa bile sağladığı ciddi kâr, uygulama zorluluğunu telafi etmektedir. Basit makine veya ekipmanlarla alçı sıkılama yöntemi fazla zorlanmadan gerçekleştirilebilmiştir. Böylece, düşük maliyetle, büyük kârlar sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ease of application of plaster stemming method, which has proven to be very profitable but not widespread due to the difficulty of application in-situ, was investigated with simple machines. In our country and in the world, blasting economy and business volume are at huge levels. Therefore, a more successfull blasting provides in greater profits. In order to facilitate the application of plaster stemming, tests were made in two limestone and one olivine quarries with different equipment. With the simple plaster stemming machine, the mixing was carried out in an ideally, while no filling by gravity or in other words by weight could be achieved. To solve this problem, a simple and suitable bucket was used. Thus, ease of application is provided. Both this convenience was provided at a very low cost. The cost, fragmentation and environmental effects of the blasting were investigated. Fragmentation was measured with Wipfrag software. In spite of plaster stemming application more difficult than drill cuttings stemming, it can provides big profits. With simple machines or equipment, the plaster stemming method could be performed without much difficulty. Thus, at a low cost, large profits can be obtained.