Bi1,8-xGaxPb0,2Sr2CaCu2Oy cam seramik sisteminin termal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermal properties of Bi1,8-xGaxPb0,2Sr2CaCu2Oy glass ceramic system
- Tez No: 600285
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, cam ve cam seramik yapılarının genel olarak tanımı yapılıp, tarihi gelişiminin incelenmesinin ardından, cam ve cam seramik yapılarının daha kolay anlaşılmasını sağlayacak gerekli tanımlar yapılmıştır. Bi1,8-xGaxPb0,2Sr2CaCu2Oy sisteminde Ga katkı oranı x=0,0; 0,025; 0,1; 0,2 alınarak, katkı oranının numunenin termal özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Termal özelliklerin belirlenmesinde diferansiyel termal analiz (DTA) yöntemi kullanılmıştır. Termogravimetrik analiz (TGA) yöntemi ile de, oksijen gazı akışı altında yapılan ölçümler sırasında numunelerdeki kütle kazancı hesaplanmıştır. Ayrıca, elde edilen numulerin cam kontrolü için X-ışını analizi yapılmıştır. Son olarakta, elde edilen sonuçlar termal analiz yönüyle daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, after the general definition of glass and glass ceramic structures are examined and the historical development is examined, the necessary definitions are made to make the glass and glass ceramic structures easier to understand. In Bi1,8-xGaxPb0,2Sr2CaCu2Oy system, Ga additive ratio x=0,0; 0,025; 0,1; 0,2 was taken and the effect of additive ratio on thermal properties of the sample was investigated. Differential thermal analysis (DTA) method was used to determine thermal properties. Thermogravimetric analysis (TGA) method, the mass gain in the samples was calculated during the measurements under oxygen gas flow. In addition, X-ray analysis was performed for glass control of the obtained samples. Finally, the results were compared with the previous studies in terms of thermal analysis.