Diabetes melitusda kornea endotelinin speküler mikroskopla incelenmesi
Investigating the corneal endothelium in diabetes mellitus by using specular microscopy
  1. Tez No: 60030
  2. Yazar: SITKI SAMET ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞEVKİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Diabetes Melitusda filamantöz keratit, hassasiyet azalması, nörotrofik ülserler, Descemet membranı kırışıklıkları ve epitel keratodistrofisi gibi çeşitli kornea anomalileri bildirilmiş (100) ayrıca bu hastaların kornealarında pars plana vitrektomi ve diğer göz içi ameliyatları sonrasında yüksek oranda persistan stromal kornea ödemi görülmüştür (3). Çalışmamızda diabetes melitusda (DM) kornea endotelinde meydana gelebilecek değişiklikler wide-field (geniş alan), kontakt metod speküler mikroskop ve bilgisayarlı otomatik görüntü analiz sistemi kullanılarak araştırılmıştır. Tip I, II DM hastaları ve uygun yaşta seçilen kontrol olguları ile üç ayrı grup oluşturulup gruplar birbirleriyle önce dekatlar halinde yaş ayrımına göre sonra bütün halinde korneal endotelyal hücre yoğunluğu, ortalama hücre alanı ve varyasyon katsayısı (Varyasyon Katsayısı=Ortalama hücre alanı standart sapmasin-Ortalama hücre alanı) parametreleri açısından karşılaştırılmıştır. Her iki DM grubunun kontrol grubuyla yapılan karşılaştırmasında gerek yaş ayrımına göre gerekse gruplar bütün olarak incelendiğinde varyasyon katsayısının DM' da arttığı saptanmıştır. Hücre yoğunluğu yalnızca tip I DM grubunun 6. ve 7. dekatında azalmıştır. Kornea endotelinde morfolojik değişiklikler (Varyasyon katsayısı artışı) diabetin en erken saptanabilen göz komplikasyonu olabilir. Diabetik endotelde morfolojik anomalilerin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hücre yoğunluğunda önemli bir azalmaya yol açmayan hücre kaybının buna neden olabileceğinden şüphelenilmektedir. Bir endotel hücresi öldüğünde onu çevreleyen hücreler büyüklük ve şekillerini değiştirerek boş bölgeyi kaplarlar. Bu nedenle varyasyon katsayısındaki artış az miktardaki hücre kaybından daha ön planda olabilir (3). 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various corneal abnormalities like filamentous keratitis, reduced corneal sensation, neurotrophic corneal ulcers, wrinkling of Descemet's membrane and epithelial keratodystrophy were observed in diabetes mellitus (DM) (100); additionally the corneas of these patients are at greater risk of developing persistent stromal edema after pars plana vitrectomy or other intraocular surgical procedures (3). İn our study corneal endothelial changes due to DM were investigated by using wide-field contact specular microscope and computerized automated video image analysis. Three groups were formed with type I, II DM patients and age-matched nondiabetic subjects (normal subjects). Corneal endothelial cell density, mean cell area and coefficient of variation (CV) (CV=Standart deviation of mean cell area.mean cell area) parameters were compared between groups (firstly dividing the groups into decades of life and comparing each decade, later all patients of the group totally). CV was found to be increased in DM groups when compared to normal subjects both, compared with decades and totally. Cell density was lower in type I DM group only in sixth and seventh decades when compared with normal subjects. Morphologic changes (CV increase) in the corneal endothelium might be one of the earliest detectable diabetic complications in the eye. The reasons for the morphologic abnormalities in the diabetic endothelium are unknown but may be related to a degree of cell loss that does not lead to a significant decline in cell density. When a single endothelial cell dies, the surrounding cells change their sizes and shapes as they slide in to cover the defect. Therefore, the increase in cell size variability (CV) might be much greater than the decrease in cell density accompanying small cell loss (3). 42