Obezite ile depresyon ve benlik saygısı durumunun ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between obesity and depression and self-esteem status
- Tez No: 649941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Obezite ve depresyon toplum sağlığını olumsuz etkileyen ve görülme sıklıkları giderek artan ciddi halk sağlığı sorunlarıdır. Obezite ile depresyon ve benlik saygısı durumunun ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılan bu çalışma kesitsel tiptedir. Çalışmanın örneklemini psikiyatrik hastalığı bulunmayan, gebe ve emziklilik döneminde olmayan, 18 yaş üstü 126'sı kadın 125'i erkek toplam 251 gönüllü kişi oluşturmuştur. İzmir Gaziemir 13 Nolu Sevgi Aile Sağlığı Merkezi'nde 35.12.038 Nolu Aile Hekimliği Birimi'nde Haziran-Temmuz 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bireylere genel özelliklerinin sorgulandığı bir anket formu yüz yüze görüşerek uygulanmış, bireylerin antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel ve kalça çevresi) alınmış ve beden kütle indeksi (BKİ) değerleri hesaplanmıştır. Bireylerin benlik saygısı durumu Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği (CBSÖ) ile depresyon durumu ise Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity and depression are serious public health problems that negatively affect public health and their frequency is increasing. This study, conducted to evaluate the relationship between obesity and depression and self-esteem, is cross-sectional. The sample of the study consisted of a total of 251 volunteers, 126 of whom are women and 125 of whom are men, over 18 years of age, without psychiatric disease, pregnant and lactating. It was conducted between June-July 2019 at the Family Medicine Unit No. 35.12.038 in the İzmir Family Health Center No. 13, Gaziemir. A questionnaire form that inquired about the general characteristics of individuals was applied by face-to-face interview method, anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference, hip circumference) of individuals and body mass index (BMI) values were calculated. Self-esteem status of individuals was determined by Coopersmith Self-Esteem Inventory (CSEI) and depression status was determined by Beck Depression Inventory (BDI).