Ultra yüksek performanslı beton uygulamasının betonarme kirişlerin eğilme davranışına katkısının incelenmesi
Investigate the influence of ultra high performance concrete application to the bending behavior of reinforced concrete beams
  1. Tez No: 600367
  2. Yazar: ESRA GÖKÇE SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MURAT TANARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması kapsamında UYPB (Ultra Yüksek Performanslı Beton) plaka uygulaması ile eğilme dayanımı yetersiz betonarme kirişlerin dayanım ve davranışında elde edilecek katkı araştırılmıştır. Çalışma kapsamında değerlendirilen betonarme kirişler monotonik artan yükler altında test edilmiştir. Bu bağlamda öncelikle deneysel çalışmanın değişkenleri dikkate alınarak literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Daha sonra çalışmanın deneysel değerlendirme aşamasına geçilmiştir. Bu kapsamda öncelikle çalışmada test edilecek betonarme kirişler üretilmiştir. Betonarme kirişlerin güçlendirilmesinde kullanılacak UYPB plakalar üretilmiştir. Deneysel çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle güçlendirmede kullanılacak gerçek boyutlu UYPB plakalar tek başlarına plakaların eğilme kapasitelerinin belirlenmesi için test edilmiştir. Bu uygulama ile gerçek boyutlu plaklarda kalınlık değişimine bağlı olarak elde edilecek performans farklılığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İkinci aşamada ise betonarme kiriş elemanlara farklı kalınlıklardaki UYPB plaklar uygulanmış, bu elemanların eğilme testleri yapılmıştır. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bu deneyler Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Mühendisliği Laboratuarında yapılmıştır. Deneysel çalışmada dört adet betonarme kiriş elemanı test edilmiştir. Deneysel çalışma sonucunda kirişlerin yük-deplasman ilişkileri, süneklikleri, enerji tüketimleri birbirleri ve referans elemanı ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışma sonunda UYPB plaka uygulaması ile gerçekleştirilen güçlendirmenin, eğilme yetersizliğine sahip betonarme kirişlere dayanım ve davranış açısından sağlayacağı katkı incelenmiş ve sonuçlar ANSYS sonlu elemanlar programıyla elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Son olarak çalışma hakkında çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Contribution which will be obtained from UHPC (Ultra High Performance Concrete) plate application over strength and behavior of reinforced concrete girders with deficient bending strength was researched within scope of this dissertation study. Reinforced concrete girders which were evaluated within scope of dissertation study were tested under monotonic increasing loads. With this context firstly variables of experimental study was considered and literature scanning was implemented. Then experimental evaluation stage of study was initiated. With this context firstly reinforced concrete girders to be tested were produced. Then UHPC plates which will be used for strengthening reinforced concrete girders were produced. Experimental study consists of two stages. Firstly real sized UHPC plates which will be used for reinforcing were tested for determining bending capacity of plates alone. Evaluation of performance difference to be obtained due to change in thickness was aimed in this study. UHPC plates with different thicknesses were applied to reinforced girder members in second stage and bending tests were realized for these members. These tests which were realized in laboratory environment were implemented in Dokuz Eylül University Engineering Faculty Civil Engineering Department Structural Engineering Laboratory. Four reinforced concrete girders were tested in experimental study. Load- displacement relations, ductility, energy consumptions of girders were compared with each other and with reference member as result of experimental study. Contribution of reinforcement by UHPC concretes for reinforced concrete girders with bending deficiency with respect to strength and behavior was examined and results were compared with results which were obtained by ANSYS finite elements program. Finally several recommendations about study were presented.