Çanakkale-Kalkım Orman İşletme Müdürlüğü Scarabaeıdae (Coleoptera) türleri
Scarabaeidae (Coloeptera) species in Kalkım State Forest Enterprise Directorate
- Tez No: 600369
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE TOPER KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
2016-2019 yılları arasında gerçekleştirilen bu çalışmada Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım Beldesinde bulunan Kalkım Orman İşletme Müdürlüğü orman sınırları içerisinde yer alan Scarabaeidae türlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan arazi çalışmalarında çukur tuzak ve ışık tuzakları kullanılmıştır. Etrafta dolaşan büyük ve orta boyutlardaki türler ise elle toplanmıştır. Bu çalışmada Kalkım Orman İşletme Müdürlüğü bünyesine bulunan dört işletme şefliği (Kalkım, Eybekli, Kirsalan, Sarıot) sınırları içerisine tuzaklar yerleştirilmiştir. Toplanan türler araziden laboratuara nakledildikten sonra burada preparasyonları yapılmıştır. Tüm türler preparasyonları yapıldıktan sonra kendisine ait bilgilerle etiketlenerek koleksiyon kutularına alınmıştır. Alt familya ve cins bazında katagorilere ayrılan türler teşhis edilerek mikroskop altında detaylı şekilde fotoğraflanmıştır. Bu çalışmada Scarabaeidae familyasına ait 6 alt familya, 11 tribüs, 18 cins ve 30 tür olmak üzere toplamda 168 adet örnek teşhis edilmiştir. Bu çalışma Kalkım Orman İşletmesi Scarabaeidae familyasına ait türler üzerine yapılmış özgün ve ilk araştırmadır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to identify Scarabaeidae species located in the forest boundaries of Kalkım Forest Enterprise Directorate in Yenice Town of Çanakkale province carried out between 2016-2019. Pit traps and light traps were used in field studies. The big or medium sized insect species walking around were picked up by hand. In this study, traps were placed within the boundaries of four forest districts (Kalkım, Eybekli, Kirsalan, Sarıot) of Kalkım Forest Enterprise Directorate. The collected species were transferred from the field to the laboratory and their preparations were made here. After all species were prepared, they were labeled with their own information and preserved in collection boxes. Species divided into subfamily and genus categories were identified and photographed in detail under a microscope. In this study, a total of 168 specimens of 6 sub-families, 11 tribes, 18 genera and 30 species belonging to the Scarabaeidae family were identified. This study is the first and original research about the Scarabaeidae family in Kalkım Forest Enterprise.