Feldspatların zenginleştirilebilirlik etüdü ve Türkiye feldspat potansiyelinin değerlendirilmesi
- Tez No: 6005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNER İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada endüstriyel hammaddeler içinde önemli bir konuma sahip bulunan feldspatların tanımı, fiziksel ve kimyasal özellikleri, kullanım alanları ve ülke ekonomisindeki yeri ve önemi belirtilmeye çalışılmıştır. Ayrıca hızla gelişme sürecine giren ülkemiz için endüstriyel hammaddelerin ve bu arada feldspatların kaliteli mamullerin üretimi bakımından zenginleştirilmesinin ve safsızlıklarından arındırılmasının önemi belirtilmiş, uygulamadan örnekler verilerek başlıca zenginleştirme yöntemleri anlatılmıştır. Bu arada feldspatların madenciliği ile üretim ve tüketim durumu, önemli feldspat potansiyeline sahip ülkelerin mevcut durumlarıyla karşılaştırılarak alınması gereken önlemler belirtilmiş ve konuyla ilgili öneriler geliştirilmiştir. Bunlara ilâveten feldspatların ülkemiz ekonomisi bakımından optimal bir şekilde değerlendiri lebi İme gereği vurgulanarak çağımızın teknolojisi ne uygun maden üretim ve zenginleştirme işlemleri ülkemizde de uygulama zorunluluğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study a survey of the related literature, regarding feldspar which has a unique place within the nonmetallic industrial minerals, has been attempted. Description of feldspar which is a general term for a group of aluminum silicates, its physical and chemical properti es, fields of application and the importance of feldspar production for Turkish economy are emphasized. The processing of feldspar ores and the importance of elimination of various impurities for the pro duction of high quality products is outlined and some examples of international feldspar recovery plants are presented. Apart from these technical information, an economical survey has been given by comparing the production-consumption relationship of Turkey with various large feldspar consuming countries and a result of this comparison, the measures which should be taken for the optimum benef i - ciation of Turkish feldspar potential are outlined.