Havuz suyu dezenfeksiyonunda kullanılan hidrojen peroksit ve gümüş bileşiklerinin iç kulak üzerine etkisinin sıçan modelinde odyolojik ve histopatolojik olarak araştırılması
Audiological and histopathological investigation of the effect of hydrogen peroxide and silver compounds used on pool water disinfection on the inner ear in rat model
- Tez No: 600422
- Danışmanlar: UZMAN LEVENT OLGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada havuz suyu dezenfeksiyonunda kullanılan hidrojen peroksit ve gümüş bileşiminin kulak zarı perforasyonu(deliği) olanlarda iç kulakta herhangi bir etkisinin olup olmayacağının araştırılması planlandı. Rastgele seçilen muayene ve işitsel testlerle kulak yapısı ve fonksiyonu normal olan 14 adet Wistar türü Albino dişi rat 2 gruba ayrıldı. Her grup kendi içinde 2 subgruba ayrıldı. Grup I'deki 7 sıçanın sağ kulakları hidrojen peroksit ve gümüş(30 mg/L) grubu(Grup Ia), sol kulakları serum fizyolojik grubu(Grup Ib) olarak alındı. Grup II'deki 7 sıçanın sağ kulakları hidrojen peroksit ve gümüş(70 mg/L) grubu(Grup IIa), sol kulakları serum fizyolojik grubu (Grup IIb) olarak alındı. Sıçanların iki taraflı kulak zarları perfore edildi. Perforasyon sonrası işitsel değerlendirme yapılıp (ABR ve DPOAE) topikal uygulamaya başlandı. 10 gün topikal uygulama sonrası işitsel testler tekrarlandı. DPOAE de 2000, 4000, 6000, 8000,12000 Hz de S/N (signal to noise ratio) değerleri kaydedildi. ABR de 4000-8000 Hz arasında click uyaran ile eşik bakıldı. Her iki işitme testi için de tüm değerlerin ortalamaları alındıç. İki taraflı temporal kemikleri çıkarılarak ışık mikroskopisi altında histopatolojik olarak değerlendirildi. Araştırma sonuçlarının istatistik analizi, SPSS için Windows istatistik programının 16.0 versiyonu kullanılarak Kruskal-Wallis testi ile (nonparametrik bir test) değerlendirilme yapılacak, 'p' değerinin 0,05 in altında olması anlamlı kabul edildi. Çalışma grupları (grup Ia ve grup IIa) ve kontrol grubu(grup Ib) arasındaki farklar, gruplar ikişerli olarak Mann Whitney U testi ile karşılaştırılarak bakıldı. ABR sonuçlarına göre ilaç uygulaması öncesi gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu. Grup Ia da 10. gün yapılan ölçümlerde 4000Hz, 8000Hz ve ortalama sonuçlar arasında anlamlı farklılık varken 6000Hz de anlamlı farklılık saptanmadı. Ancak Grup Ia işitme sonucu bulgularının SF uygulanan grupla karşılaştırıldığında anlamlı farklılık olmadı gözlendi. Bu sonuçların oluşan orta kulak enfeksiyonundan kaynaklandığı düşünüldü. Elde olan imkanlarla rat kulağı işitmesine dair kısıtlı veriler elde edildiğinden histopatolojik bulgularla birlikte değerlendirerek ototoksisite gelişmediği sonucuna varıldı. Grup IIa da tüm frekanslarda belirgin anlamlı farklılık saptandı. Grup Ib ve IIb de ise anlamlı farklılık saptanmadı. Yapılan histopatolojik incelemede serum fizyolojik gruplarında(grup Ib ve grup IIb) ve grup Ia(30 mg/L) korti organı, spiral gangliyon, striya vaskülaris ve 8. kraniyal sinirde normal histolojik yapılar bulunmuş ancak orta kulakta pürülan enfeksiyon izlendi. Enfeksiyonun 10 gün boyunca yapılan topikal serum fizyolojik uygulanımı ile oluşan irritasyona bağlandı. Grup IIa ya ait histopatolojik incelemede korti organı normal izlenmekte ancak spiral ganglion nucleusunda apopitozis ve karyoreksis mevcuttu. 8. kraniyal sinirde miyelin kaybı ve apopitozis gözlenmekteydi. Orta kulakta şiddetli pürülan enfeksiyon olduğu ve bu enfeksiyonun iç kulak yapılarına kadar ilerlediği gözlendi. Enfeksiyon kolesteatomsu bir görünüm kazanmıştı. Sıçan modeli üzerinde yapılan bu çalışma özellikle yüksek derişim hidrojen peroksit ve gümüş bileşiminin havuz suyu dezenfeksiyonunda kullanılmasının kulak zarı perfore olan kişilerde ototoksisiteye neden olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle bu bileşimin yüksek dozda kullanılması gerektiğinde alternatif dezenfeksiyon yöntemlerinin seçilmesinin daha uygun olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we have aimed to investigate if there is an effect of hydrogen peroxide and silver compound, which are used in swimming pool for disinfection, on iner ear of rats with perforated tympanic membrane. 14 Wistar albino female rats, which have normal ear structure and function according to randomly selected examination and hearing tests, divided into two groups. Each group divided into two subgroups. In group I right ears of 7 rats were established as hydrogen peroxide and silver compound ( 30mg/L ) group( group Ia ) and left ears as saline group ( group Ib ). 7 rats of group II were selected as hyrogen peroxide and silver compound ( 70mg/L ) group ( group IIa ) and left ears as saline group ( group IIb ). Both tympanic membranes of rats were perforated. We have started to use hearing tests ( ABR and DPOAE ) after penetration and topical treatment was started and lasted 10 days. We repeated the tests after 10 days. We saved 2000, 4000, 6000, 8000, 12000 Hz S/N ( signal to noise ratio ) values in DPOAE. In ABR we have looked for treshold values with click stimulations between 40008000 Hz. We have calculated mean values for both hearing tests. Temporal bones of both sides ( right and left ) were excised and examined histopathologically under light microscope. We have used SPSS 16.0 version for Windows for isthatistics of results by using Kruskal-Wallis test (a non-parametrical test). We have accepted 'p' value under 0.05 as meaningful. Differences between study groups (group Ia and group IIa) and control group (group Ib) were compared by using Mann Whitney U test. According to ABR results, there was no certain difference among all groups before treatment. On tenth day, there were meaningful differences in 4000Hz, 8000Hz and mean results, but no meaningful diffence in 6000Hz. However when we have compared group Ia and saline group we haven't seen any meaningful difference. We have told that this results have been due to the middle ear infection. When we have evaluated the histopathologic results, we decided that ototoxicity has not been developed. In group IIa there were meaningful differences at all frequencies. In group Ib and IIb there were no meaningful differences. In histopathologic examination, we saw normal histology of corti, spiral ganglion, stria vascularis and 8. cranial nerve in saline groups ( Ib and IIb) and group Ia ( 30 mg/L). however there were infections in middle ear. Infections were thought to be due to the topical saline exposure for 10 days. In group IIa organ of corti was normal but in spiral ganglion nucleus apopitosis and caryorexis existed. We saw myelin loss and apopitosis in 8. cranial nevre. In middle ear there was severe infection and it looked like cholestaetoma. This study about rats showed us that especially high concentration of hydrogen peroxide and silver compound usage in pool water could cause ototoxicity in patients with perforated tympanic membrane. For this reason, in necessity of high dose of this compound, alternative disinfectants selection should be choosen.