Fotovoltaik güneş enerjisi santralleri için mekânsal yer seçiminin belirlenmesi; Isparta ili örneği
Determination of spatial site selection for photovoltaic solar power plant; Isparta province
- Tez No: 600427
- Danışmanlar: PROF. ATİLA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Enerji arzının her geçen gün arttığı günümüz şartlarında enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönenilmesi kaçınılmazdır. Ülkemiz iklim özellikleri ve coğrafi konumu itibariyle yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi bakımından yüksek potansiyele sahiptir. Bu sebeple ülkemizin enerji sektörü açısından diğer ülkere bağımlılığının azalması, doğal kaynaklara dayalı, yenilenebilir, çevre ile bütünleşik bir enerji planlamasına ihtiyaç vardır. Bu tez çalışmasında, güneş enerjisinden elektrik elde etme sistemlerden biri olan arazi üzeri fotovoltaik güneş enerjisi santralleri için en uygun alanların belirlenmesi amaçlanmıştır. Konu üzerinde çalışmaları olan uzmanların görüşleri alınmış, yapılacak olan santrallerin çevresel etkileri, kurulum kolaylığı ve verimlilik açısından değerlendirilerek Isparta İli şartlarında puanlama tekniği ile temel ve alt ölçütlere ait göstergeler belirlenmiştir. Belirlenen bu göstergeler ile tüm elde edilen veriler eşik analizi yöntemi kullanılarak, coğrafi bilgi sistemlerinin yazılımlarından biri olan Arcgis programı kullanılarak her bir alt ölçüte ait uygunluk haritaları bulunmuştur. Uygunluk harita katmanları ağırlık katsayılarıyla kesiştirme yöntemi kullanılarak güneş enerjisi santralleri için en ideal alanlar belirlenmiştir. Buna göre Isparta ilinin % 5'i“Güneş Enerji Santrallari”için en uygun alanlar olarak ortaya çıkmıştır. Bu amaçla; plansız ve rastgele kurulan santrallerin mekânsal planlarla ilişkilendirilmesi, bilimsel ve teknik bakımdan değerlendirilerek uygun yer seçimi ile doğal kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının sağlanması ve yeni oluşturulacak tesislerin ekosisteme zararının en aza indirgenmesi söz konusu olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions where energy supply is increasing day by day, it is inevitable to turn to renewable energy sources in order to meet the energy demand. Our country has high potential in terms of solar energy, which is one of the renewable energy sources in terms of climate characteristics and geographical location. Therefore, our country's dependence on the other countries in terms of the energy sector is reduced, renewable, environment-based energy planning is needed. In this thesis, it is aimed to determine the most suitable areas for on-site photovoltaic solar power plants, which is one of the methods of obtaining electricity from solar energy. The opinions of the experts who have worked on the subject were taken, and the environmental impacts of the plants to be constructed were evaluated in terms of ease of installation and efficiency and the indicators of the basic and sub-criteria were determined with the scoring technique in Isparta Province conditions. With these indicators, all of the obtained data were determined by using the threshold analysis method and the convenience maps of each sub-criterion were found by using Arcgis program which is one of the software of geographic information systems. Convenience map layers are intersected by weight coefficients and the most ideal areas for solar power plants are determined. According to these informations, 5% of the Isparta province has emerged as the most suitable areas for GES. For this purpose, it may be possible to associate unplanned and randomly installed power plants to spatial plans, to ensure sustainable and rational use of natural resources through scientific and technical evaluation and appropriate site selection, and to minimize the harm to the ecosystem of newly established facilities.