Trombolitik tedavi uygulanmış akut miyokard infarktüslü hastalarda erken dönemde rezidüel stenozun saptanmasında dobutamin stres ekokardiyografisinin yeri
The role of dobutamine stress echocardiography in the establishment of residuel stenosis early after acute myocardial infarction treated with thrombolytic therapy
  1. Tez No: 60043
  2. Yazar: KÜRŞAD ERİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELAL GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Dobutamin stres ekokardiyografi, iskemik kalp hastalığının tanısında, tedavisinde ve prognozunun tahmininde oldukça sık kullanılan bir noninvaziv yöntemdir. Bu çalışmada, dobutamin stres ekokardiyografinin, trombolitik tedavi uygulanan akut miyokard infarktüslü hastalarda erken dönemde rezidüel stenozun şiddetinin anlaşılmasındaki yerinin araştınlması amaç edinildi. Çalışmaya, koroner yoğun bakım ünitesinde, akut miyokard infarktüsü tanısıyla takip ve tedavi edilip, trombolitik tedavi uygulanan 27 erkek hasta (Yaş ort.:57±6) alındı. Akut miyokard infarktüsünden 8 gün sonra (Ört. 12±4) hastalara egsersiz elektrokardiyografisi laboratuvannda dobutamin stres ekokardiyografi uygulandı. İstirahatta, parasternal uzun ve kısa eksen ile apikal uzun ve kısa eksenlerde ekokardiyografik görüntü alınarak kaydedildi. Bir infüzyon pompası vasıtasıyla S ug/kg/dakika dobutamin infüzyonuna başlandı. Dobutamin her 3 dakikada bir 5, 10, 15,20,25,30,35 ve hedef doz 40 ug/kg/dakika olacak şekilde arttırılarak görüntüler tekrar edildi. Ekokardiyografik kayıt için Hevvlett Packard Sonos 2500 renkli Doppler ekokardiyografi cihazı kullanıldı. Sol ventrikül duvar hareketi analizinde, Amerikan Ekokardiyografi Derneğinin önerdiği duvar hareket skorlamasından faydalanıldı (Şekil 1). Sol ventrikülün 16 segmentten oluştuğu düşünülerek her bir seğmenle karşılık gelen puanlar (l=normal, 2=hipokinetik, 3=akinetik, 4=diskinetik) toplanıp 16'ya bölünerek sol ventrikül duvar hareket skoru elde edildi. Sol ventrikül duvar hareket skoru işlem başlangıcında ve sonunda ayrı ayn hesaplanarak kaydedildi. Şiddetli anjina, herhangi bir derivasyonda l mm'den fazla ST segment depresyonu veya elevasyonu, sistolik hipotansiyon (Bir önceki basamağa göre sistolik kan basıncında 20 mmHg'dan fazla azalma), şiddetli hipertansiyon (Kan basıncının 230/120 mmHg'nın üzerine çıkması), dobutamine ait belirgin yan etkilerin oluşması, sol ventrikül duvar hareket skorunda artış, ((220-yaş) X 0.85) formülü ile hesaplanan maksimum kalp hızına ulaşılması, sonlandırma kriterleri olarak kabul edildi: Hastalara akut miyokard infarktüsü başlangıcından ortalama 34+6 gün sonra koroner anjiyografi uygulanarak sorumlu koroner arterdeki darlık tespit edildi. % 70'den fazla darlıklar kritik olarak kabul edildi. Dobutamin stres ekokardiyografîsi esnasında ulaşılan maksimum dobutamin dozu ile infarktüsten sorumlu koroner arter darlığının şiddeti lineer regresyon analizi ile karşılaştırıldı. En yüksek dobutamin dozunun 20 mikrogram /kg/dakika obuasının % 70 darlık için 33pozitif prediktif değeri % 69, negatif prediktif değeri % 73, sensitivitesi % 79, spesifitesi % 62 olarak hesaplandı (Regresyon katsayısı=0.54, p=0.0038). Sonuç olarak, dobutamin stres ekokardiyografi, akut miyokard infarktüsü sonrası erken dönemde rezidüel stenozun belirlenmesinde sensitif ve spesifik bir tanı yöntemidir. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE OF DOBUTAMINE STRESS ECHOCARDIOGRAPHY İN THE ESTABLISHMENT OF RESIDUEL STENOSIS EARLY AFTER ACUTE MYOCARDIALINFARCTION TREATED WITH THROMBOLYTIC THERAPY Dobutamine stress echocardiography is a noninvasive procedure frequently used in the diagnosis, treatment and prognostic assessment of ischemic heart disease. The aim of this study is to evaluate the role of dobutamin stress echocardiography in the establishment of residüel stenosis in the early stage of acute myocardial infarction treated with thrombolytic therapy. Twenty-seven male patients (Mean age:57±6) with acute myocardial infarction who were given thrombolytic therapy in the coronary çare unit were selected for the study. Dobutamin stress echocardiography was performed in the exercise electrocardiography laboratory in the 8* day (Mean: 12±4) of the infarction. Long and short axis views in both parasternal and apical windows were recorded at rest. Dobutamine was initiated with 5 ng/kg/minute using an infusion pump. Imaging was repeated during infüsion of increasing amounts of dobutamine every 3 minute: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35 and the target döşe 40 ug/kg/minute. Hewlett Packard Sonos 2500 colored Doppler echocardiograph was used for recording echocardiografic images. The scoring system which had been proposed by American Echocardiography Society was used for left ventricular segmental wall motion analysis. in this system, considering the left ventricle to consist 16 segments, dividing the sum of the corresponding points to each segment (l=normal, 2=hypokinesis, 3=akinesis, 4=dyskinesis) by 16, left ventricle wall motion score was obtained. Left ventricular wall motion score was calculated in both the beginning and the end of the infüsion. The termination criterion were as follows: Severe angina, ST segment depression ör elevation greater than l mm in any derivation, systolic hypotension (more than 20 mmHg decrease as compared to the previous step), occurrence of significant side efFects related to dobutamine, the increase of left ventricular wall motion score, severe hypertension (blood pressure above 230/120 mmHg), achievement of maximum heart rate calculated with the fbrmula ((220-age) X 0.85). Culprit lesion was established by coronary angiography at 34th±6 day following the onset of the infarction. 70 % ör more stenosis was considered significant. Maximum dobutamine döşe achieved during dobutamine stress echocardiogarphy and the % diameter stenosis of the 35culprit coronary artery were compared statistically by using lineer regression analysis. Sensitivity, specifity, positive and negative predictive values of the maximum dobutamine döşe for indicating 70 % stenosis to be 20 ng/kg/minute were 79 %, 62 %, 69 %, 73 % respectively (Regression coefficient:0.54, p=0.0038). in conclusion, dobutamine stress echocardiography is a sensitive and specific diagnostic procedure in the assessment of residüel stenosis early after acute myocardial infarction treated with thrombolytic therapy. 36