Temel müzik terimlerinin tanımsal açıdan incelenmesi
Examination of definitions of basic musical terms
- Tez No: 600459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı, kuramsal kitaplarda yer alan temel müzik terimlerinin tanımsal açıdan incelenmesi, benzerlik ve farklılıkların ortaya konmasıdır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Türkiye'de yayınlanmış kuramsal müzik kitapları araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. İnternet satışı bulunan ve ulaşılabilen yirmi adet kitap araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu çalışmada betimsel analiz basamaklarına uygun olarak öncelikle hangi verilerin incelenerek toplanacağı belirlenmiştir. Bu aşamada kuramsal müzik kitaplarında yer alan müzik terimlerinden ölçü, zaman, vuruş, ölçü sayısı, ritim ve tartım terimleri çalışmanın kategorileri olarak belirlenmiştir. İncelenen kitaplarda belirlenen terimlere ilişkin yapılan tanımlar tek tek ortaya konularak tablolaştırılmıştır. Tabloda yer alan tanımlar arasındaki benzerlik ve farklılıklar belirlenerek gruplaştırılmış ve bir terime ilişkin kaç farklı tanım yapıldığı ortaya konmuştur. Verilerin analiz sürecinde ayrıca yüzde (%) değerlerine de yer verilerek sayısal anlamda da bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırma sonucunda, incelenen kitaplarda ölçü terimi için 4, zaman terimi için 5, vuruş terimi için 6, ritim terimi için 4, tartım terimi için 3, ölçü sayısı için 2 farklı tanım ve 12 farklı isimlendirme yapıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine of definitions of basic musical terms in theoretical and to reveal similarities and differences. Descriptive scanning model was used in the research. music theory books published in Turkey, is the universe of the study. Twenty books available for sale on the Internet are examples of the research. In this study, it is determined which data will be analyzed and collected in accordance with descriptive analysis steps. At this stage, the terms of measure, time, beat, time signature, rhythm and“tartım”, which are included in the theoretical music books, were determined as the categories of the study. In the books examined, the definitions related to the determined terms are put forward one by one and tabulated. The similarities and differences between the definitions in the table are grouped and determined how many different definitions are made for a term. In addition, percentage (%) values were also included in the data analysis process. As a result of the research, it was found that 4 different definitions for measure term, 5 for time term, 6 for beat term, 4 for rhythm term, 3 for“tartım”term, 2 different definitions and 12 different nomenclature for time signature.