Metaforların temel müzik terimlerinin anlatımında kullanılmasının öğrenci başarısına etkileri
The effects of using methapors in the expression of basic music terms on student achievement
  1. Tez No: 964158
  2. Yazar: İHTİBAR ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yapılan bu çalışmada temel müzik terimlerinin anlatılmasında metaforların kullanılmasının öğrenci başarılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlgili amaç doğrultusunda çalışmada karma araştırma desenlerinden açıklayıcı ardışık karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Marmara Bölgesi'nde İstanbul ilinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri (n = 27) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ön-test, son-test, kontrol testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde non-parametrik testler kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kontrol grubunda ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilirken, deney grubunda artış gözlemlenmiş ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Gruplar arası fark puanları karşılaştırıldığında, deney grubunun başarı artışının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu görülmekle birlikte, bu fark anlamlılık düzeyine ulaşmamıştır. Nitel bulgular doğrultusunda, öğrencilerin metafor kullanımını anlamada güçlük yaşamadıkları, dersin daha eğlenceli hale geldiği, ilgi ve motivasyonlarının arttığı ve öğrenmenin kolaylaştığı belirlenmiştir. Metaforların öğrenme sürecine katkısı, müzik terimlerinin daha iyi anlaşılmasına ve bilgilerin kalıcılığına olumlu yansımıştır. Metaforların derslerin daha anlaşılır ve eğlenceli hale getirdiği, bilginin kalıcılığını arttırdığı ve zor konuların daha kolay kavranmasını sağladığı tespit ediliştir. Metaforların hikayeleştirme ile birlikte sunulması, öğrencilerin öğrenme sürecini daha kalıcı ve anlaşılır hale getirdiğinden öğretim süreçlerinde bu yönteme ağırlık verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of using metaphors in explaining basic music terms on student success. In line with the relevant purpose, the explanatory sequential mixed design from mixed research designs was used in the study.“The study group consists of 7th grade students (n = 27) attending a secondary school located in Istanbul, in the Marmara Region.”Pre-test, post-test, control test and semi-structured interview form were used as data collection tools in the study. Independent groups t-test and Paired Samples T-Test were used in the analysis of quantitative data, and content analysis was used in the analysis of qualitative data. As a result of the analyses, a significant difference was found between the pre-test and post-test scores in the control group, while an increase was observed in the experimental group, but this difference was not found to be statistically significant. When the difference scores between the groups were compared, it was seen that the increase in success in the experimental group was higher than the control group, but this difference did not reach the level of significance. In line with the qualitative findings, it was determined that the students did not have difficulty in understanding the use of metaphors, the lesson became more enjoyable, their interest and motivation increased and learning became easier. The contribution of metaphors to the learning process has been positively reflected in a better understanding of musical terms and the retention of information. It has been determined that metaphors make lessons more understandable and enjoyable, increase the retention of information and make difficult subjects easier to grasp. Since presenting metaphors together with storytelling makes the learning process of students more permanent and understandable, it is recommended to focus on this method in teaching processes.