Başpınar tabiat parkının rekreasyonel planlama açısından irdelenmesi
Investigation of the recreational planning of the Baspinar natural park
  1. Tez No: 600460
  2. Yazar: BURCU ÖZEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Isparta İli Aksu İlçesine bağlı Başpınar Tabiat Parkı (BTP) yöre halkı tarafından iyi bilinen ve mesire alanı olarak kullanılan bir alan olup 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. BTP sahip olduğu kaynak değerleri ile yörenin doğa turizminin ve alternatif turizminin geliştirilmesinde önemli rol oynayabileceği gibi yöre ekonomisine de önemli katkılar sağlayabilecek bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada BTP'nın mevcut rekreasyon kaynak değerlerinin ve potansiyelinin belirlenmesi, alana yönelik ziyaretçi talep ve tercihlerinin belirlenmesi ve alanın rekreasyonel konsept önerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 400 kişi ile anket çalışması yürütülmüş SPSS Statistics 25 programı kullanılarak veriler % olarak değerlendirilmiştir. Alana yönelik rekreasyonel planlama konsepti geliştirilmiş ve öneriler getirilmiştir. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucu BTP rekreasyonel tesis ve etkinliklerinin yetersizliği, yönetim organizasyonu eksikliği, alanın tanıtımının yetersizliği, güvenlik yetersizliği, ulaşım vb. konularında eksiklikler olduğu belirlenmiştir. Sonuçta BTP koruma kullanma dengesi gözetilerek rekreasyonel planlama ilkeleri ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Başpınar Natural Park (BTP) in Aksu District of Isparta Province is a well-known area used by the local people as a picnic area and was declared as a Natural Park in 2011. With its resource values, BTP has the potential to play an important role in the development of the nature tourism and alternative tourism of the region, as well as making a significant contribution to the local economy. In this study, it is aimed to determine current recreation resource values and potential of BTP, to determine visitor demands and preferences for the area and to develop the recreational concept proposal of the area. In accordance with this purpose, 400 people were surveyed and SPSS Statistics 25 program was used to evaluate the data in %. Recreational planning concept suggestions have been made for the area. As a result of the evaluation of the findings obtained, it was determined that BTP recreational facilities and activities are inadequate, management organization is inadequate, inadequate publicity of the area, security, transportation and so on issues were identified. In conclusion, recreational planning principles and recommendations have been introduced considering the balance of BTP protection-using.