Yeni medya okuryazarlığı açısından ortaöğretim gençliği üzerinde ampirik bir çalışma
An empirical study of secondary education youth in terms of new media literacy
  1. Tez No: 600461
  2. Yazar: EDA HANSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Teknolojideki gelişme, medyanın insan hayatındaki yeri ve önemini artırmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte insanların daha yaygın olarak faydalandığı medya araçları bir yandan insan hayatını kolaylaştırırken bir yandan da insanlar için zarar verebilecek bir tehdit niteliği taşımaktadır. Yeni medya araçlarının insanlara verebileceği zararı önlemek için medya ve yeni medya okuryazarlığı önemli roller üstlenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı ortaöğretim seviyesinde eğitim gören genç bireylerin medya okuryazarlığını araştırmaktır. Çalışmada 100 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen bir anket uygulaması yapılmıştır. Öğrencilere medya okuryazarlığı dersinin öğrenciler üzerindeki etki derecesini ölçmek için 20 adet soru sorulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin yeni medya okuryazarlığı seviyeleri yeterli düzeyde değildir. Öğrencilerin yalnızca internet kullanım süresi, sosyal medyada tanışılan kişiler ile gerçek hayatta görüşüp arkadaşlık etme, oyunlardaki şiddet, ölüm, yaralanma gibi durumların gerçekte çok tehlikeli olduğunu fark etme durumu açısından yeterli düzeyde olduğunu gösteren sonuçlara ulaşılmıştır. 100 öğrencinin verdiği yanıtlarla bu sonuçlara ulaşılması çalışmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of technology increases the place and importance of media in human life. The media tools that people use more widely with the advancing technology, make human life easier and at the same time threaten to harm people. Media and new media literacy have important roles to prevent harm to people by new media tool. The main purpose of this study is to investigate the media literacy of young people studying at secondary level. In the study, a questionnaire was applied with the participation of 100 students. The students were asked 20 questions to measure the effect of media literacy course on students. According to the results, new media literacy levels of the students are not sufficient. The result shows the sufficient level of internet usage time, being friends in real life with people met on social media, realizing the situations such as violence, death and injury in games are dangerous in real life. Reaching out these results with the answers of 100 students determines the limitations of the study.