Bitlis ili devlet hastanelerinde çalışan hemşirelerin afet hazırlığı ve hazırlık algısının incelenmesi
Analysis of disaster preparation and preparation perception of nurses working in state hospitals in Bitlis province
  1. Tez No: 600466
  2. Yazar: EMRAH YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kamu Yönetimi, Public Health, Nursing, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin afetlere yönelik hazırlığı ve hazırlık algılarını incelemek üzere yapılmıştır. Çalışma, Bitlis İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık tesislerinden Bitlis Devlet Hastanesi, Tatvan Devlet Hastanesi, Ahlat Devlet Hastanesi, Adilcevaz Onkoloji Hastanesi, Güroymak Devlet Hastanesi, Hizan Devlet Hastanesi ve Mutki İlçe Hastanesi'nde kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmanın evreni Bitlis İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı devlet hastanelerinde görev yapan 424 hemşire oluşturmuştur. Herhangi bir örnekleme yapılmadan evrenin tamamı alınmıştır. Ancak çalışma 330 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırmacı tarafından verilerin toplanmasında“Bireysel Bilgi Formu”ve Özcan tarafından geliştirilen“Hemşirelerde Afete Hazırlık Algısı Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Veriler 09.07.2018-23.08.2018 tarihleri arasında hafta içi günlerde hastanelere gidilerek yüz yüze görüşme tekniğiyle derlenmiştir. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, sayı, yüzde, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney testi kullanılmıştır. HAHAÖ (Hemşirelerde Afete Hazırlık Algısı Ölçeği)'ya göre hastanelerde çalışan tüm hemşirelerin hazırlık algıları yüksek bulunmuştur. Mutki İlçe Hastanesi'nde çalışan hemşireler en yüksek hazırlık algısına sahip iken; Tatvan Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşireler ise en düşük hazırlık algısına sahiptir. Çalışmada afetle ile ilgili eğitim alan hemşirelerin, afet eğitimi almayan hemşirelere göre hazırlık algıları daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada afet deneyimi yaşayan hemşirelerin afet deneyimi yaşamayan hemşirelere göre afet hazırlık algısı yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak; hemşirelerin hazırlık algılarının yüksek, müdahale ve afet sonrası algıları ise orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Ancak hemşirelerin bireysel özelliklerinde ise afete kısmen hazır olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the preparedness and preparedness perceptions of nurses for disasters. The study was carried out fragmentarily in Bitlis State Hospital, Tatvan State Hospital, Ahlat State Hospital, Adilcevaz Oncology Hospital, Güroymak State Hospital, Hizan State Hospital and Mutki District Hospital. The population of the study consisted of 424 nurses working in state hospitals of Bitlis Provincial Health Directorate. The whole population was completely done without any sampling. However, it was completed with 330 nurses.“Perception of Disaster Preparedness Scale in Nurses”which developed by Özcan and“Individual Information Form”both were used to collect data by the researcher Data were collected by visiting the hospitals on weekdays between 09.07.2018-23.08.2018 by face to face interview technique. Arithmetic mean, number, percentage, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney tests were used for data analysis. According to DPPSN (Disaster Preparedness Perception Scale in Nurses), all nurses working in hospitals had high perceptions of preparedness. While the nurses working at Mutki District Hospital had the highest perception of preparedness, the nurses working at Tatvan State Hospital had the lowest perception of preparedness. In the study, it was seen that the nurses receiving disaster training had higher perception of preparedness than the nurses without disaster training. And also it was seen that the nurses who experienced disasters had higher perception of preparedness than the others. As a result, nurses' perceptions of preparedness are high and their perceptions after response and disaster are moderate. However, it was observed that nurses were partially ready for disaster in their individual characteristics.