Feldspatların flotasyonunda reaktif seçimi için yüzey özelliklerinin ve reaktif adsorblama mekanizmalarının belirlenmesi
The Feldspar of flotation for determine of reagents, the surface properties and adsorbtion mechanisms and interprete it
  1. Tez No: 78454
  2. Yazar: BÜLENT SELİM KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu çalışmada pegmatitik kayaçlardan feldspat ve kuvarsın manyetik seperasyon uygulanarak ve uygulanmadan flotasyon yöntemleri ile kazanımlarını sağlamak için, ilgili minerallerin yüzey özelliklerini incelemek, çeşitli iyonların ve flotasyon reaktiflerinin flotasyona etkisini araştırmak amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Aydın-Çine, Madran Dağından alınan temsili numunelerden pegmatitik kayaçların içersinden, elle ve mikroskop altında seçilen saf mineral (ortoklaz, albit ve kuvars) taneciklerinin elektrokinetik potansiyelleri ölçülmüş, ortoklazın zpc'si pH= 3.1, albitin zpc'si pH= 2.5 ve kuvarsın zpc'si ise pH= 3.4 olarak tesbit edilmiştir. Tesbit edilen özelliklere göre ortoklaz, albit ve kuvarsın flotasyon reaktiflerini adsorplama mekanizmaları incelenmiştir. Adsorpsiyon mekanizmasını açıklamak ve yorumlamak için Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde; yağ asitleri, sülfonat ve aminlerin ortoklaz, albit ve kuvars yüzeylerine kimyasal olarak adsorplanmadığı, fiziksel veya spesifik iyon adsorpsiyonu şeklinde adsorbe oldukları belirlenmiştir. Minerallerin, flotasyon yolu ile ayrılmasında önce renk verici mineraller anyonik flotasyon ile alınmış ve diğer mineraller (feldspat ve kuvars) toplu flotasyon ile kazanılmış, ardından katyonik flotasyon ile feldspat ve kuvars minerallerinin seçimli flotasyonu yapılmıştır. En iyi sonuçlar anyonik flotasyon deneyleri sonucunda % 3,47 K2O tenörlü % 96,90 verim ile feldspat, ardından katyonik flotasyona tabi tutularak % 6.05 K2O tenörlü % 91.59 verimle feldspat üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this work the separation of feldspar and quartz from pegmatic rocks was evaluated by means of flotation with and without application of magnetic separation. The surface properties of minerals were also studied to determine the effects of different ions and flotation reagents on the floatability. The electrokinetic potantials of the pure mineral particules (orthoclase, albite and quartz), picked out by through a microscop from the representative samples, i.e. pegmatic rocks, have been measured, zpc's of orthoclase, albite and quartz have been determined as 3.1, 2.5 ve 3.4 respectively. According to the determined features, adsorption mechanism of flotation reagents on the orthoclase, albite and quartz has been examined. Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) studies have been carried out in order to explain the adsorption mechanism and interprete it. It's determined (orthoclase, albite and quartz) that fatty acides, sulfonates and amines (adsorb on orthoclase, albite and Quartz) by physical or specific ion adsorption. Before the separation of minerals via flotation, coloring minerals have been separated by means of anionic flotation and the other minerals (feldspar and quartz) have been beneficiated with the bulk flotation and then feldspar and quartz minerals have been selectively floated by means of anionic flotation. At optimum conditions of anionic flotation experiments ( a K2O content of 3.47 % at a 96.9 recovery and at the cationic flotation experiments a K2O content of 6.05 % at a 91.59 % recovery were obtained).