Dalcroze öğretim yöntemi ile yapılan okul öncesi müzik eğitiminin öğrencilerin sosyal beceri gelişimine etkileri
The influences of Dalcroze teaching method at the preschool music education on the improvement of social skill of students
  1. Tez No: 600507
  2. Yazar: MELİKE AKSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, Dalcroze öğretim yöntemi ile yapılan okul öncesi müzik eğitiminin, öğrencilerin sosyal beceri gelişimine etkilerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Balıkesir ilinde bulunan MEB bağlı özel bir anaokulunda öğrenim gören 4-6 yaş grubu öğrencileri arasından deney ve kontrol grupları için rastgele seçilen 40 kişi oluşturmuştur. Araştırmada Avcıoğlu (2005) tarafından geliştirilen“Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (4-6 yaş)”40 öğrencinin her biri için müzik eğitimi öncesi ve sonrasında çocukların okul öncesi öğretmenleri tarafından doldurulmuştur. Çalışmanın deneysel işlem süreci 8 hafta sürmüş ve ders etkinlikleri haftada 2 kez 30 dakikalık Dalcroze öğretim yöntemi kullanılarak kamera ile kayıt altına alınmıştır. Dalcroze öğretim yöntemi ile okul öncesi müzik, hareket ve dans eğitimi verilmiştir. Kontrol grubunu oluşturan öğrencilere geleneksel müzik eğitimi verilmiştir. Tüm çalışmaların sonunda, deney ve kontrol grupları için son testler uygulanmıştır. Elde edilen verilerin işlenmesi sonucunda; Dalcroze öğretim yöntemi ile verilen okul öncesi müzik eğitiminin, bu eğitimin geleneksel verildiği okul öncesi 4-6 yaş grubu çocuklara göre“Kişilerarası İletişim, Kızgınlık Davranışlarını Kontrol Etme ve Değişikliklere Uyum Sağlama, Sözel Açıklama, Dinleme, Görev Tamamlama ve Sonuçları Kabul Etme”sosyal becerilerinin daha fazla geliştiği saptanmış ve elde edilen sonuçlara dayanarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bu araştırma; deneysel bir çalışma olması bakımından, Dalcroze öğretim yöntemi kullanılarak verilecek olan müzik eğitiminin öğrencilerin sosyal becerilerine etkisini belirlemesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Dalcroze pre-school music education approach on the development of social skills of students. The study group consisted of 40 randomly selected experimental and control groups among 4-6 age group students studying in a private kindergarten affiliated to the Ministry of National Education in Balıkesir in the 2017-2018 academic year. In the study,“Social Skills Assessment Scale (4-6 years) developed by Avcıoğlu (2005) was completed by preschool teachers of children before and after music education for each of the 40 students. The experimental process of the study lasted for 8 weeks and the course activities were recorded twice a week using a 30-minute Dalcroze teaching method. With the Dalcroze teaching method was givenpre-school music, movement and dance education. Music education was given to the students in the control group and these students continued their general education in the school. At the end of all studies, post-tests for experimental and control groups were applied. As a result of processing the data obtained; According to the Dalcroze teaching method, pre-school music education is more than Interpersonal Communication, Controlling Anger Behavior and Adapting to Changes, Verbal Explanation, Listening, Task Completion and Accepting Results”social skills compared to preschool children aged 4-6 and various recommendations were made based on the results obtained. This research; As an experimental study, it is important to determine the effect of music education to students' social skills by using Dalcroze teaching method.