Yeşilçam Döneminde bir yapıbozumcu: Alp Zeki Heper
A Deconstructor in Yeşilçam Period: Alp Zeki Heper
  1. Tez No: 600506
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİRE SOYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir döneme damgasını vuran Yeşilçam Sineması barındırdığı yüzlerce örnek ile içerisinde bulunduğu dönemin bir aynası olmaktadır. Bu dönemde çok sayıda film yapılmış olmasına rağmen, filmlerin biçim ve içerikleri çok tartışılmakta ve filmlerin belli kalıplar dışına çıkamaması, yaratıcı yönetmen ve eserlerin ortaya çıkamaması, çeşitli yeteneklerin ortadan kaybolması gibi çeşitli sorunlara sebep olmuştur. Çalışmanın amacı dönemin bu durumunun sebeplerini Fransız düşünür Jacques Derrida'nın“Yapıbozum Kuramı”nı esas alarak dönemin kabul görmemiş yönetmeni Alp Zeki Heper filmleri ile incelemek, Yeşilçam Dönemini Yapıbozuma uğratmak ve mevcut düşünüş şeklini ortaya çıkartmaktır. Bu bağlamda Yeşilçam Dönemi Derrida'nın kuramı üzerinden tartışılmış ve Alp Zeki Heper filmleri detaylı bir biçimde incelenmiştir. Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri filmi çözümlenerek, Yeşilçam'ın sorunları Heper'in yaşadığı sorunlar üzerinden ortaya konulmuştur. Sonucunda ise Alp Zeki Heper'in biçim ve içerik olarak sanat kaygısı taşıyan filmler ortaya koyduğu, dönem içerisinde filmlerinin kabul görmediği ve filmlerinin Yeşilçam'ı yapıbozuma uğratan bir niteliği olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yeşilçam Period, which left its mark on a period, is a mirror of its period with its hundreds of examples. Although many films have been made during this period, the form and content of the films are widely discussed and the failure of the films to come out of certain patterns has caused problems such as the inability of creative directors and works to emerge and the disappearance of various talents. The aim of this study is to examine the reasons of this situation by using the Deconstruction Theory of the French thinker Jacques Derrida with the films of Alp Zeki Heper, the unaccepted director of the period, to deconstruct the Yeşilçam Period and reveal the current thinking style. In this context, the Yeşilçam Period was discussed through Derrida's theory and Alp Zeki Heper films were examined in detail. The problems of Yeşilçam have been put forward through the problems Heper had. As a result, it was concluded that Alp Zeki Heper produced films with art concerns in form and content and his films were not accepted because of the perspective of the films of the period.