Zelimxan Yaqub'un hayatı-sanatı ve şiirlerinin izleksel açıdan çözümlenmesi
Thematic analysis of Zelimxan Yaqub's life, art and poetry
- Tez No: 600514
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Zelimxan Yaqub, Azerbaycan'ın son dönemde yetiştirdiği güçlü şairlerden biridir. Çocukluğu Gürcistan'ın kadim Türk yurtlarında geçen şair, burada Türk kültürüyle birlikte büyür. Çocukluk döneminde belleğine işlediği duygular Yaqub'un ileride oluşturacağı şiir dünyasının temellerini oluşturur. Yaqub, çocukluk yıllarında âşıklık geleneği içerisinde büyür. Âşıklık geleneğinin en önemli ögesi konumunda olan saz, şairin duygu ve düşüncelerini yansıtan organı konumuna gelir. Şair, şiirlerini sazla, sözle ve halkla birlikte oluşturur. Yaqub, yaşamı boyunca sazla, sözle birlikte olurken eserlerinin ana noktasına Azerbaycan halkını yerleştirir. Onun eserlerinde Azerbaycan'ın ve Azerbaycan halkının kederlerini, neşelerini, yaşadığı olayları, Azerbaycan'ın doğasını, tarihini bulmak mümkündür. Yaqub'un düşünce dünyası sadece Azerbaycan ile sınırlı değildir o, tüm Türk dünyasını şiirlerine yansıtmaya çalışır. Yaqub, yazın hayatına şiirle başlar. Yaşamı boyunca şiir, poema, türünde eserler verir. Eserlerini sade bir Azerbaycan Türkçesi ile yazar. Eserleri birçok dile çevrilir. Böylelikle şair hem Türk dünyasında hem de diğer ülkelerde adını duyurur. Biz de bu çalışmamızda şairin hayatı hakkında bilgi vererek eserlerini izleksel olarak incelemeye çalıştık. Bu uygulamaya çalıştığımız yöntemle şairin şiirlerinin ana temaları açıklanmaya çalışılacaktır. Böylelikle şairin şiirlerinin değerlendirilmesi daha kolay hâle gelecektir.
Özet (Çeviri)
Zelimxan Yaqub is one of the most powerful poets of Azerbaijan. The poet, who lived in ancient Georgian Turkish dorms as a child, grew up here with the Turkish culture. In childhood, the thoughts that the poet has committed to his memory form the world of thought. Yaqub grows in love tradition in childhood. The most important element of the tradition of love is the body of the poet, which reflects the feelings and thoughts of the poet. He creates his poems together with the carp, the words and the public. Yaqub, the poet, who has been with the carp and the word throughout his life, places the people of Azerbaijan at the main point of his works. In his works The Sorrows of Azerbaijan and the Azerbaijani people, its joys, life events, nature of Azerbaijan, the date was directed at. Yaqub's world of thought is not only limited to Azerbaijan, he tries to reflect the whole Turkish world in his poems. Yaqub begins his summer life with poetry. He gives poetry, poema, type works throughout his life. He writes his works with a simple Azerbaijani Turkish mouth. His works have been published in many countries. Thus, the poet will be able to announce his name both in the Turkish world and in other countries. In this study, we tried to study the works of the poet in tema. The main themes of the poet's poetry will be explained by using this method. Thus, the evaluation of the poet's poetry will become easier.