Kentsel yaşam kalitesi ve yaşanabilirlik analizi: Erzurum örneği
Urban life quality and livability analysis: Example of Erzurum
- Tez No: 600541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı Erzurum kent merkezinde ikamet eden bireylerin fikirleri alınarak Erzurum'un cazip ve eksik yönlerinin ortaya konulması ve bu doğrultuda kentsel yaşam kalitesi ve yaşanabilirlik düzeyinin değerlendirilmesidir. Çalışma temel olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kalite, yaşam kalitesi, yaşanabilirlik ve kentsel yaşam kalitesi hakkında kavramsal bilgiler verilmiş ve kentsel yaşam kalitesi ve kalkınma arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. İkinci bölümde; konuyla ilgili uluslararası ve ulusal alanda yapılmış çalışmalar aktarılmıştır. Üçüncü bölümde; Erzurum'un kentsel yaşam kalitesi ölçütleri açısından mevcut durumu incelenmiştir. Son bölümde ise; yapılan anket yardımıyla Erzurum kent merkezinin kentsel yaşam kalitesi ve yaşanabilirliğinin nasıl algılandığı hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda; kentsel yaşam kalitesini algılama düzeyi ile cinsiyet, eğitim durumu ve memleket arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, yaş, medeni durum, aylık gelir düzeyi ve aylık gider düzeyi arasında ise anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the missing and positive aspects of Erzurum and to evaluate the quality of urban life and livability. The study consists of four parts. In the first chapter; conceptual information about quality, quality of life, livability and urban quality of life are given. In the second chapter; international and national studies on the subject have been transferred and the relationship between urban quality of life and development is presented. In the third chapter, the current situation of Erzurum in terms of urban quality of life was examined. In the last section, evaluations were made about how the urban life quality and livability of the city center of Erzurum was perceived by means of a survey. As a result of the study, it was determined that there was no significant difference between the level of perception of urban quality of life and gender, education level and country, and there was a significant difference between age, marital status, monthly income level and monthly expenditure level.