Ön ödemeli konut satış sözleşmesi
Prepaid residential property sales contract
- Tez No: 600576
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın konusunu“Ön ödemeli konut satış sözleşmesi”oluşturmaktadır. İnsanoğlunun barınma amacıyla konut edinmeleri her dönemde olduğu gibi günümüzde de önem arz etmektedir. Halk arasında“maketten satış”,“projeden satış”,“sat-yap”“örnek daire”gibi isimlerle adlandırılan sözleşmeler yapılmaktadır. Gerçekte olmayan konutların satışından dolayı tüketiciler tarafından satıcı ve sağlayıcılara ödemeler yapılmaktadır. Çoğu zaman peşin olarak veya kısım kısım olarak yapılan bu ödemelere karşın tüketiciler konutlarını edinemediği için tüketicilerin mağduriyetine neden olmuştur. Bu çalışmada ön ödemeli konut satışı sözleşmesinin tanımı, unsurları, konusu, hukuki niteliği benzer sözleşmelerden farkları, şekli, içeriği, satıcının ve tüketicinin hakları ve borçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is comprised of“Prepaid residential property sales contract”. The acquisition of residential property by human beings for the purpose of possessing a shelter has a significance in today's world as it always has been. Some contracts that are called“mock-up sales”,“project sales”,“sell-and-build”and“show flat”among the public are concluded. Payments are made by consumers to sellers and suppliers for residential properties that do not exist in reality. In spite of these payments which are usually made in cash, or by instalments, consumers have been victimized as they cannot acquire their residential properties. In this thesis, definition, elements, subject matter, form, content of prepaid residential property sales contract, and its differences with the contracts having similar legal features are explained as well as rights and obligations of both sellers and consumers.