Ticari olmayan sembollerin ticari sembollere dönüşümündeki anlam değişimi
The meaning change in the transformation of non-commercial symbols into commercial symbols
  1. Tez No: 600592
  2. Yazar: SEMANUR AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞANSAL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İşletme, Fine Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca kendini ifade etme ve diğer insanlarla iletişim kurma arayışının bir sonucu olarak farklı yollara başvurmuştur. Kelimelerin olmadığı zamanlarda dahi beden dilini ve sembolleri kullanarak kendisini ifade etmeye çalışmıştır. İletişimin en önemli unsurlarından biri olan semboller bugün bile çok çeşitli yerlerde ve biçimlerde karşımıza çıkmaktadır. Kuşkusuz sembollerin postmodern dünyada en yaygın kullanım alanlarından biri de ticari bağlamdır. Ticari iletişimde tüketiciye doğru ve hızlı bir biçimde mümkün olan en fazla bilgiyi vermek ve dahası tüketicide ürün ya da hizmete dair olumlu bir algı ve tutum oluşturmak esastır. Ticari firmalar bu sebeple reklam ve propaganda faaliyetlerinde görsel sembolleri çok yoğun bir biçimde kullanarak tüketici davranışlarını kontrol etmeye çalışmaktadır. Mevcut çalışmada bir görsel iletişim aracı olarak sembollerin anlamı ve işlevine işaret etmek, bu noktadan hareketle de ticari olmayan sembollerin ticari sembollere dönüşüm sürecini örnekler üzerinden ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla yaygın olarak bilinen bazı marka sembollerinin gelişim süreci ve taşıdıkları sembolik anlamlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have used different ways to express themselves and seek to communicate with other people. Even in the absence of words, they tried to express themselves using body language and symbols. Even today, symbols which are one of the most important elements of communication, are seen in various places and forms in daily life. Of course, one of the most common uses of symbols in the postmodern world is the commercial context. In commercial communication, it is essential to give the consumer the most accurate information quickly and accurately and, moreover, to establish a positive perception and attitude towards the product or service in the consumer. For this reason, commercial firms try to control consumer behavior by using visual symbols in a very intensive way in advertising and propaganda activities. In the present study, it is aimed to point out the meaning and function of symbols as a means of visual communication, and the process of transformation of non-commercial symbols into commercial symbols by means of examples. For this purpose, the development process of some of the commonly known brand symbols and their meanings are examined.