Elektrospin yöntemiyle üretilen gümüş katkılı kitosan nanofiberlerin bakteriler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects on bacteria of silver doped chitosan nanofibers produced by electrospin method
- Tez No: 600604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇİÇEK BEZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrospin yöntemiyle 0,1 mL/h akış oranı, 8 cm yükseklik ve 25kV voltaj uygulanarak katkısız ve ağırlıkça % 1, 2, 3, 4 ve 5 oranında Ag-katkılı kitosan nanofiberler üretilmiştir. Katkısız ve Ag katkılı kitosan nanofiberlerin antibakteriyel özellikleri Staphylococcus aureus bakterisi üzerindenanofiber test edilmiştir. Üretilen nanofiberlerin antibakteriyel etkileri disk difüzyon ve Baird parker yöntemleriyle incelenmiştir. Sonuçlar, Ag katkılı kitosan nanofiberlerin saf kitosan nanofiberlere kıyasla mükemmel bir antibakteriyel etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Geliştirilen nanofiberlerin biyomedikal sektöründe ve doku mühendisliği gibi çeşitli alanlarda kolaylıkla uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, nanofiberlerin kimyasal bileşenleri, morfolojisi ve kristal yapısı, taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılım analizi (SEM-EDX), diferansiyel termal analiz/termal gravimetrik analiz (DTA/TG) ve X-ışını kırınımı (XRD) yöntemleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, undoped and 1, 2, 3, 4, and 5 wt % Ag-doped chitosan nanofibers have been fabricated by electrospinning method applying 25 kV voltages at 8 cm height and with a flow rate 0.1 mL/h. The antibacterial properties of undoped and doped Ag chitosan nanofibers were tested on Staphylococcus aureus bacteria. The antibacterial effect of these fabricated nanofibers has been determined by disc diffusion and Baird parker methods. The results have shown that Ag-doped chitosan nanofibres have an excellent antibacterial effect on this bacterium compared to pure chitosan nanofibers. As a result, developed nanofibers can easily be applied in various fields such as biomedical sector and tissue engineering. In addition, the chemical components, morphology, and crystal structure of the nanofibers have been performed by scanning electron microscopy energy dispersive analysis (SEM-EDX), differential thermal analysis/the thermal gravimetric analysis (DTA/TG), and X-ray diffraction (XRD) methods.