Üstün yetenekli tanısı konmuş ve konmamış öğrencilerin bilimsel yaratıcılıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi (Edirne il örneği)
Examining the scientific creativity of students diagnosed and not diagnosed as gifted in terms of different variables (Edirne province example)
- Tez No: 962508
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstün yetenekli tanısı konmuş ve konmamış ortaokul öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık düzeylerinin, bilimin doğasına ilişkin görüşlerinin ve fen bilimlerine yönelik tutumlarının, bazı demografik değişkenler (öğrenci sınıf düzeyi, ebeveyn eğitim düzeyi, ebeveyn meslek durumu) açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Üstün yetenekli bireylerin yaratıcı potansiyellerinin doğuştan geldiği yaygın olarak kabul edilmekle birlikte, bu potansiyelin gelişimi, aile ortamı, eğitimsel fırsatlar ve çevresel faktörler tarafından şekillenmektedir. Alanyazında incelendiğinde üstün yetenekli tanısı konmuş ve konmamış öğrencilerin, özellikle bilimsel yaratıcılığın gelişiminde rol oynayan demografik değişkenleri bütüncül biçimde ele alan çalışmaların sınırlı olduğu görülmüştür. Araştırma betimsel tarama modeli temel alınarak yürütülmüştür. Üstün yetenekli tanısı almamış fen bilimleri dersinde yüksek akademik başarı gösteren öğrenciler, alan öğretmenlerinin görüşleri dikkate alınarak belirlenmiş ve çalışma grubuna dâhil edilmiştir. Bu doğrultuda, araştırma örneklemi amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Örneklem, Edirne ilinde yer alan Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) öğrenim gören üstün yetenekli öğrenciler ile aynı ildeki devlet okullarında öğrenim gören ve üstün yetenekli tanısı konmamış 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin bilimsel yaratıcılık düzeyleri, bilimin doğasına ilişkin epistemolojik görüşleri ve fen bilimlerine karşı tutumları, gruplar arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Veri toplama sürecinde; araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği, Bilimin Doğasına İlişkin Görüşler Anketi (VNOS-E) ve Bilimsel Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları, üstün yetenekli tanısı konmuş öğrencilerin bilimsel yaratıcılık, bilimsel tutum ve bilimin doğasına ilişkin farkındalık düzeylerinin, üstün yetenekli tanısı almamış akranlarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu farkların yalnızca doğuştan gelen zihinsel özelliklerden değil; eğitimsel olanaklar, çevresel destekler ve pedagojik yaklaşımlardan da kaynaklanabileceği anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda, üstün yetenekli öğrencilerin potansiyellerini destekleyebilecek farklılaştırılmış öğretim uygulamalarına duyulan ihtiyaç kadar; bilimsel merak ve yetenek gösteren tüm öğrencilere yönelik daha kapsayıcı ve yapılandırılmış eğitim politikalarının geliştirilmesinin önemli ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, hem üstün yetenekli öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkaracak farklılaştırılmış eğitim uygulamalarına hem de bilimsel ilgi ve yetenek taşıyan tüm öğrencileri kapsayan yapılandırılmış ve kapsayıcı eğitim politikalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, üstün yetenekli öğrencilerin desteklenmesinde farklılaştırılmış öğretim, bilim okuryazarlığı ve epistemolojik bilinç geliştirme yaklaşımlarının önemine dikkat çekmekte ve alanyazına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the scientific creativity levels, views on the nature of science, and attitudes toward science of middle school students who have and have not been identified as gifted differ significantly in terms of certain demographic variables (student grade level, parental education level, and parental occupation). Although it is widely accepted that gifted individuals possess innate creative potential, the development of this potential is shaped by the family environment, educational opportunities, and environmental factors. A review of the literature reveals that there is a limited number of studies that comprehensively address the role of demographic variables in the development of scientific creativity among both gifted and non-identified students. The study was conducted based on the descriptive survey model. Students who had not been identified as gifted but demonstrated high academic achievement in science classes were selected for the study group based on the opinions of subject teachers. Accordingly, the sample of the study was determined using a purposive sampling method. The sample consisted of gifted students enrolled at the Science and Art Center (BİLSEM) in the province of Edirne and 5th, 6th, and 7th grade students without a gifted identification, attending public schools in the same province. In the study, students' levels of scientific creativity, their epistemological views on the nature of science, and their attitudes toward science were comparatively evaluated across groups. During the data collection process, a personal information form developed by the researcher, the Scientific Creativity Scale, the Views of Nature of Science Questionnaire (VNOS-E), and the Scientific Attitude Scale were utilized. The research findings suggest that students identified as gifted demonstrate significantly higher levels of scientific creativity, scientific attitudes, and awareness of the nature of science compared to their non-identified peers. These differences may not be solely attributed to innate cognitive characteristics, but could also stem from educational opportunities, environmental support, and pedagogical approaches. In this context, the need for differentiated instructional practices that support the potential of gifted students appears to be as important as the development of inclusive and structured educational policies aimed at students who exhibit scientific curiosity and aptitude. Therefore, it seems essential to implement both targeted educational strategies that nurture the capacities of gifted students and broader policies that also support the development of all students with potential in science. This study highlights the possible importance of differentiated instruction, scientific literacy, and the cultivation of epistemological awareness in supporting gifted learners and offers a contribution to the existing body of literature.