Türkiye'deki bazı geleneksel probiyotik içeceklerin antimikrobiyal etkisinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial efficacy of some traditional Turkish probiotic beverages
- Tez No: 600642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ÖZLEM ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İyi beslenmeyi teşvik etmek, sağlığı iyileştirmek ve hastalık riskini azaltmak için geliştirilen fonksiyonel gıdaların tipik bir örneği probiyotik ürünlerdir. Probiyotik ürünler antikarsinojenik, antimutagenik, kolesterol düşürme, laktoz intoleransını azaltma, bağışıklık sisteminin modülasyonuna yardımcı olma gibi özelliklere sahiptir. Bu yararlı faaliyetlerinin yanısıra ticari ürün olarak seçilmelerinde en önemli kriter olan antimikrobiyal aktiviteye sahiptirler. Probiyotik organizmalar organik asitler, hidrojen peroksit ve bakteriyosinler gibi farklı antimikrobiyal metabolitlerin sentezi vasıtasıyla patojenleri inhibe edip faydalı sağlık etkilerini göstermektedir. Dünya genelinde, fonksiyonel gıda pazarının önemli bir kısmını probiyotik gıdalar oluşturmaktadır. Birkaç çalışmada, geleneksel Türk içeceklerinin mikrobiyota bileşimi ve bunların probiyotik özellikleri rapor edilmekle beraber, bu içeceklerin probiyotik içeriğinin antimikrobiyal aktivite değerlendirmelerine yönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle, Çalışmamızda boza, kefir, ayran, şalgam suyu ve hardaliye olmak üzere beş farklı geleneksel fermente Türk içeceğinin mikrobiyal kompozisyonu incelenerek, bu içeceklerden elde edilen mikroorganizmaların bazı standart insan patojenik bakteri ve mantar suşları üzerine antimikrobiyal aktivitesi incelenmiştir. Probiyotik organizmaların izolasyonu için seri sulandırılmış içecek örneklerinden Lactobacillus bakterileri için deMan Rogosa ve Sharpe (MRS) besiyerine; Bifidobakteriler için Bifidobacterium Selective Medium (BSM) besiyerine, Laktik streptokok bakterileri için M17 Agar besiyerine ve mayalar için Sabouraud Dextrose Agar (SDA) besiyerlerine ekim yapılmıştır. MRS ve BSM besiyerleri anaerobik koşullarda 37 °C'de 72 saatlik inkübasyonla izole edilmiştir. M17 ve SDA ise 28-30 °C'de 72 saatlik inkübasyonla aerobik koşullarda izole edilmiştir. Morfolojik olarak karakterize edilen bakteri izolatları Bakteriyel Yapay Kromozom (BAC) DNA'dan veri dizileme ile tanımlanmıştır. Mikrobiyal analizi yapılan içecek örneklerinden izole edilen 22 tane probiyotik organizmanın seçilmiş yaygın insan patojenleri üzerine antimikrobiyal etkisi, spot-on-lawn (nokta-damlatma ekim) ve agar kuyu difüzyon yöntemleri ile değerlendirilmiştir. İzole edilen 18 adet farklı probiyotik izolatın, test edilen patojenlere karşı çeşitli derecede antagonistik etki gösterdiği belirlenmiştir. İzolatlar arasında, en güçlü antimikrobiyal etkiyi boza ve kefirden izole edilen probiyotik suşlar göstermiştir. Antimikrobiyal etkinin belirlenmesinde“spot-on-lawn (nokta-damlatma ekim)”yönteminin daha etkin olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan, antimikrobiyal aktivite göstermeleri probiyotiklerin seçilmesinde en önemli kriterlerden biri olmakla beraber, bu organizmaların probiyotik katkı olarak kullanımı için tek başına yeterli değildir. İleri çalışmalarda diğer probiyotik özelliklerinin incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Functional foods have been developed in order to promote good nutrition, improve health, and reduce disease risk, and probiotics-containing products are a typical example of these functional foods. Probiotic products have anticarcinogenic, antimutagenic, cholesterol lowering, lactose intolerance alleviation effect, and help to modulate the immune system. Besides these beneficial activities, they also have antimicrobial activity which is one of the most important selection criteria for their use in commercial products. Probiotic organisms exhibit beneficial health effects by inhibiting pathogens through the synthesis of various antimicrobial metabolites such as organic acids, hydrogen peroxide and bacteriocins. Probiotic foods constitute a significant part of the functional foods market worldwide. A number of studies have been reported to evaluate the microbiota composition of fermented traditional Turkish beverages and their probiotic properties, but no studies have been encountered which evaluate the antimicrobial activity of the probiotic contents of these beverages. Therefore in our study, microbial compositions of five different fermented traditional Turkish beverages namely boza, kefir, ayran, shalgam juice and hardaliye were examined and the antimicrobial activities of the isolates against standard human pathogens were evaluated. The beverage samples were diluted to 10-6 by a ten-fold serial dilution using % 0,5 sterile peptone water. Aliquots were taken from the serially diluted samples and plated on the appropriate selective media for the isolation of probiotic microorganisms. deMan Rogosa and Sharpe (MRS) agar for lactobacilli; Bifidobacterium Selective Medium (BSM) agar for bifidobacteria; M17 agar for lactic streptococci, and Sabouraud Dextrose Agar (SDA) was used for yeast isolation. Lactic acid bacteria and bifidobacteria were isolated under anaerobic conditions at 37 °C with 72 hours incubation in an anaerobic jar containing GasPak. Lactic streptococci and yeasts were isolated at 28-30 °C under aerobic conditions with 72 hours and 3-5 days incubation respectively. A total of 22 presumptive probiotic microorganisms were isolated from the analysed beverage samples. The bacterial isolates were confirmed to be catalase negative and Gram positive. They were further identified by bacterial artificial chromosome (BAC) data sequencing technique. The morphologically characterized pure isolates were stored at -20 ve -86 ° C in the presence of % 20 glycerol in their respective broth culture media until antimicrobial analyses. The antimicrobial effects of the probiotic isolates against selected common human pathogens were assessed using two different methods viz. spot-on-lawn and agar well diffusion assays. Eighteen isolates displayed varying degrees of antagonistic effects against the tested pathogens. Amongst the obtained isolates, the strongest antimicrobial effects were exhibited by those probiotic strains isolated from boza and kefir. Spot-on-lawn method was found to be more effective than the agar well diffusion method in the evaluation of antimicrobial effects. Although antimicrobial activity is one of the most important criteria in the selection of probiotics, it is not sufficient for their use as probiotic additives. Other probiotic selection properties should be examined in further studies.