Geotechnical mapping investigation of a developing urban area (Nigde, Turkey)
Yerleşim alanlarının geliştirilmesinde geoteknik haritalama yönteminin kullanılması (Niğde/Türkiye)
  1. Tez No: 600678
  2. Yazar: MERVE ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ARIÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kentsel yerleşim yerlerinde geoteknik parametrelerin tanımlanması, bu kentlerde doğ-ru imar planlarının yapılması ve kentsel alanların geliştirilmesi için şehir plan¬cıları ve tasarım mühendisleri için mühendislik parametreleri hakkında bilgi vermek için gereklilik arz eder. Bu nedenle geoteknik haritalama yöntemi, bu arazilerde geo¬teknik parametreleri görsel olarak tanımlamanın faydalı bir yolu olabilir. Bu çalış¬mada Niğde ili (Türkiye) için Mühendislik Geoteknik Haritalama Yöntemi (EGMM), daha önce yayınlanmamış 45 zemin etüt raporundan toplanan ve çoğunlukla geo¬teknik araştırma raporlarından elde edilen geoteknik verilerin araştırılması ve sunul¬ması amacıyla kullanılmıştır. Geoteknik haritaların hazırlanmasında, alanın litolojisi ve topografyası, su tablası derinliği, zemin taşıma kapasitesi, zemin sıvılaşması ve ba¬zı kritik geoteknik parametreler gibi geoteknik tasarım mühendisleri için vaz¬geçilmez parametreler incelenmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS), tüm bu bilgileri ye¬niden düzenlemek ve kontrol etmek ve ayrıca mühendislik geoteknik haritaları ha¬zırlamak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Definitions of urban geotechnical environments are usually required to provide infor-mation about an engineering basis for planners and design engineers in order to pre-pare a rational land use planning and developing urban areas. Therefore, a engine¬e¬ring geotechnical mapping method can be a beneficial way for defining the urban geo-technical environments as visually. In this thesis, Engineering Geotechnical Map¬ping Method (EGMM) was used for Niğde city (in Turkey) so as to investigate and present the geotechnical data that were collected from 45 unpublished reports, mostly extracted from geotechnical investigation reports. The main indispensable parameters for geotechnical design engineers such as lithology and topography of the area, water table depth, bearing capacity of the soils, liquefaction of the soils and some critical geotechnical parameters were noted for the preparation of the geotechnical maps. The Geographically Information System (GIS) was used in order to rearrange and con¬trol all this information, and also to prepare engineering geotechnical maps.