Investigation of feasibility for Gaziantep earthquake master plan
Gaziantep deprem master planinin uygulanabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 600677
  2. Yazar: HACER ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Afet doğal ya da insan kökenli, fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara neden olan olayların tamamıdır. Afet sonrası insan yaşamının durmaması ya da normal yaşama hızlı dönülmesi için etkin bir afet yönetimine sahip olunması çok önemlidir. Afetleri önlemek imkânsız olsa da olumsuz etkilerini önceden alınan tedbirlerle en az indirmek mümkündür. Gelişmişlik düzeyi yüksek toplumlar riskleri yönetilebilir seviyeye indirmeyi başarabilmiş toplumlardır. Türkiye'de afetler incelendiği zaman, depremin en çok can ve mal kaybına sebep olan afet olduğu görülmüştür. Depremsellik açısından incelendiğinde, Gaziantep büyük deprem üretebilecek aktif fay sistemlerine yakınlığından ötürü olası deprem risklerine karşı önlem alması gereken bir konumdadır. Etkin proje yönetimi metotları kullanılarak hazırlanacak deprem master planının uygulanabilir olması sağlanmalıdır. Bu tez kapsamında Türkiye'deki mevcut deprem master planları incelenmiş olup, özellikle uygulanabilirlikleri araştırılmıştır. Buna paralel olarak, Gaziantep için uygulanabilir deprem master planı adımları belirlenmiştir. Hazırlanacak master planının güncelliğinin sağlanması ve Gaziantep için yapılacak her türlü imar, alt yapı, ulaşım, enerji gibi planlamalarda kılavuz olarak kullanılması gerekmektedir. Deprem master planının en önemli paydaşının toplum olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Çalışmanın sonucunda ulaşılmak istenen hedef ise afetlere dirençli ve farkındalığı yüksek, sürdürülebilir bir toplum oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Disasters are natural and man-made events that cause physical, environmental, psychological and economic losses. It is very important to have effective disaster management in order not to stop human life after disaster or to return to normal life quickly. Although it is impossible to prevent disasters, it is possible to minimize the negative effects with precautions. High-level societies have achieved to reduce risks to manageable levels. When disasters in Turkey examined, it is seen that earthquake is the most common disaster that causes loss of life and property. When analyzed in terms of seismicity, Gaziantep is located in a place needs to take precautions against possible earthquake risks due to its proximity to active fault systems that can produce large earthquakes. It should be ensured that being feasible of earthquake master plan that will prepared by using effective project management methods. Within the scope of this thesis, current earthquake master plans in Turkey had been examined and especially their feasibility were investigated. In parallel with this, steps of applicable earthquake master plan for Gaziantep were determined. The master plan to be prepared should be kept up-to-date and used as a guide for any kind of zoning, infrastructure, transportation and energy planning for Gaziantep. It should not be forgotten that the most important stakeholder of the earthquake master plan is the society. The end point of the study is that to create a sustainable society with high level awareness and resistant to disasters.