Farklı alan kullanımlarında n2o (Diazot oksit) emisyonlarının belirlenmesi
Determination of denitrification emissions in land-use change
  1. Tez No: 600702
  2. Yazar: RABİA KONAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YİĞİT AVDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında; farklı alan olarak seçilen tarım, orman ve mera için azot miktarlarının ve C/N oranlarının toprak derinliğine bağlı derişimlerinin hesaplanması ve toprağın fiziksel özellikleri ile birlikte değerlendirilmesi ayrıca alanlardan alınan karotların ilk 10 cm'lik kısmında inorganik ve organik azot miktarlarının belirlenerek denitrifikasyon hızlarının hesaplanması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Eskişehir, Muttalip Mevki'inde bulunan tarım (buğday, mısır, fiğ), mera alanlarında ve Eskişehir Yukarıkalabak Mevki'inde bulunan sık karaçam ormanları, tarım (buğday), mera alanlarında gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda; çalışma sahasında iki farklı örnekleme yöntemi olan rastgele örnekleme ve ızgara örnekleme yöntemiyle alınan toprak örneklerinin derinliğe bağlı pH ve elektriksel iletkenlik, yığın yoğunluğu, nem içeriği (gravimetrik analiz), partikül boyut dağılımı gibi fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Modifiye Kjeldahl analizi ile toplam azot belirlenmiş ve C/N kullanılarak azotun derinliğe bağlı karakterizasyonu yapılmıştır. Matematiksel model ve DNDC modeli ile farklı alanlardan kaynaklı diazot oksit (N2O) emisyon miktarları belirlenmiştir. Matematiksel modelle hesaplanan N2O emisyon sonuçları Muttalip tarım alanlarında daha yüksek bulunmuştur. DNDC verilerine göre en yüksek GWP değeri buğday ekili tarım alanındadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; nitrogen forms of soil and C/N ratios for agriculture, forest, and pasture, which are selected as land-use change, are calculated according to soil depth and evaluated with the physical properties of soil. Also, the determination of the amount of inorganic and organic nitrogen in the first 10 cm of the cores taken from these areas was aimed to calculate the amount of dinitrogen oxide (N2O) emission. This study was carried out in agriculture (wheat, corn, vetch) and pasture areas in Muttalip, Eskişehir, and forest, agriculture (wheat) and pasture in Yukarıkalabak, Eskişehir. Physical properties such as pH and electrical conductivity, bulk density, moisture content (gravimetric analysis) and particle size distribution of the soil samples taken by random sampling and grid sampling method were determined in the study area. Total nitrogen was determined by the modified Kjeldahl analysis. Depending on the depth, the characterization of nitrogen was performed using C/N. With the mathematical model and DNDC model, dinitrogen oxide (N2O) emissions were determined from different areas. N2O emission results calculated by the mathematical model were highest in Muttalip agricultural areas. According to the DNDC data, the highest GWP value is in the cultivated wheat field.