Gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) Renibacterium salmoninarum'akarşı aşı geliştirilmesi
Improving a vaccine against Renibacterium salmoninarum in rainbow trout (Onchorhynchus mykiss)
- Tez No: 600746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada gökkuşağı alabalıklarında (Onchorhynchus mykiss)bakteriyel böbrek hastalığına (BKD) neden olan Renibacterium salmoninarum'a karşı DNA aşısı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Balıklar çalışmada kullanılan 9 adet 100 L'lik akvaryuma 40'er adet stoklanmıştır. DNA klonu oluşturulan MSA1 ve P22 genleri balıklara 150ng/µl/balık olacak şekilde intraperitonal olarak vurulmuştur. Çalışmanın 7 ve 30. günlerinde balıklardan kan ve doku örnekleri alınarak bağışıklık parametrelerinde meydan gelen değişimler incelenmiş ve buna ek olarak 30. gün sonunda balıklara R. salmoninarum patojeni ile kontrol testlerinetabi tutulmuştur, yaşama oranları süregelen 21 gün boyunca tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a DNA vaccine against Renibacterium salmoninarumwhich causes bacterial kidney disease (BKD) in rainbow trout (Onchorhynchus mykiss). 40 Fish per tank were stocked into 9 tanks (100 L each). MSA1 and P22 genes were cloned and injected to fish intraperitoneally with the rate of 150ng/µl/fish.On the 7th and 30th days of the study, blood and tissue samples were taken from the fish and the changes in the immune parameters were examined. Additionally, at the end of the 30th day, the fish were subjected to challenge test with R. salmoninarum pathogen and their survival rates were determined for the following 21 days.