Hitit seramik ve bezemelerinin Türk seramik sanat eğitimcilerinin yapıtlarına yansıması
The reflection of hitite ceramics and ornaments on the works of Turkish ceramic art trainers
- Tez No: 600748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENAN ÇOKOKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Seramiğin tanım ve yapım aşamaları, tekniklerden bahsedilmiştir. Seramik bulunduğu toplumun kimliği olup kazılar sonucu günümüze kadar ulaşan görsel dilidir. Bu kültürün mihenk taşlarından olan İlk Anadolu Uygarlıklarından Hitit seramik biçim ve bezemelerinden bahsedilmiştir. Anadolu topraklarında var olan uygarlıkları bir noktada harmanlayan seramik, bu toprakların seramik sanatı kimliğini oluşturmuştur. Çeşitli göç ve savaşlar, diğer madenlerin bulunması ile var oluşunda iniş çıkışlar yaşasa da varlığını hep sürdürmüştür. Her yeni dönemde kendine yenilikler katarak temsil ettiği bu toprakların kültürel dilini günümüz çağına taşımada aranan malzeme olmuştur. Anadolu seramik kültüründen Hitit seramik biçim ve bezemelerin mirasını devir alan günümüz seçilmiş seramik sanat eğitimcilerimiz ele alınmıştır. Eğitimci seramik sanatçılarımızın, Hitit seramik biçim ve bezemelerinin eserlerindeki yansımalarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The definition and construction stages of ceramics and techniques are mentioned. Ceramics is the identity of the society where it is located and it is the visual language that reached to the present day through excavations. One of the touchstones of this culture is the Hittite ceramic forms and ornaments of the Early Anatolian Civilizations. Ceramic, which blends the civilizations that existed in Anatolian lands at one point, constitutes the ceramic art identity of these lands. Various migrations and wars, and the presence of other mines in the presence of ups and downs, but has always existed. It has been the material soght to carry the cultural language of these lands, which it represents by adding innovations to itself, in every new era. In each new age, it has been the material sought to carry the historical language of this land to today's age by adding innovations. Today's historical ceramic art educators take over the Anatolian ceramic cultural heritage. Reflections of our educator ceramic artists, Hittite ceramics and ornaments in their works are mentioned.