Hitit taş ve seramik eserler üzerindeki figüratif unsurların plastik sanatlar eğitimi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of fi̇gurati̇ve elements on Hi̇tti̇te stone and serami̇c works in regards of plasti̇c arts educati̇on
  1. Tez No: 419443
  2. Yazar: ZEYNEP ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EROL BATIRBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Plastik sanatların konusu insandır. İnsanının hayal gücünü geliştirmek, yaratıcılığını artırmak en önemli amaçtır.Birey hayal gücünü kullanabildiği oranda plastik sanatlarda başarılı olabilmektedir.Birey plastik sanatlar eğitiminde estetik doyum,estetik bir bakış açısı kazanabilmektedir.Plastik sanatlarla ilgilenen birey sorgular.Her şeyi olduğu gibi kabullenmez, irdeler,araştırır,eleştirir,tartışır.Birey soru sormayı ,gözlemlemeyi ve içinde özümsemeyi öğrenir.Muhafazakar ve tutucu düşünceyi reddeder.Birey kendini yeniler.Çünkü sanatın doğasında yenilikler vardır.Sanat disiplinler arası geniş bir kavramdır. Sanatta tarih, kültür,yaşantı önemli yer tutmaktadır.Bu çalışmada Hitit uygarlığı ele alınarak plastik sanatlardaki yeri ve önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.İ.Ö.1600 'lü yıllarda yaşamış bir toplumu n sanatını günümüze etkilerinden bahsetmek şaşırtıcıdır. Günümüzde kalan eserlerinden etkilenerek bir çok sanatçı farklı ürünler ortaya koymaktadır. Sanat eğitimi derslerinde de ayrıntılı incelenen bir uygarlık olmuştur. Sanat tarihiyle plastik sanatların ilişkisi bu çalışmada sorgulanmaya çalışılmıştır.Bu açıdan incelenmeye, araştırılmaya değer bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Plastics arts subject is humanity.The most substantial pupose is to develop humans imagination and to increase creativeness.An individual will be succesful in plastics art by the rate of using its imagination.The individual can gain aestetis satiety and an aestetic view in tehe education of plastic arts.An induividual concerned with plastics arts interragates .Furthermore,it doesn't accept everything as it,examinates,explores and critcizes it.The indivual learns to ask questions,toobserve and digest itwithin itself.Also,it denies conservatice and precipitator ideas.The indivual renews itself .Due to the fact taht,innovations are in arts nature.Arts is a interdiscilinary wide broad consept. History,culture and experience has an important place in art.By dealing with Hittite civilication ,the place and importance of plastic arts has been emphazised in this study.A civilations affects which lived in te years BCE to our 1600 to our era in art to talk abaout is very suprising .Many artists effected by the Works which have suprised has put out different products.Also it is a civilation which is processed detailed in art education .By thid work ,The relationship between art history and plastic arts has been tried to be questioned.From this point pf ,it is research,which is worth to be investigated.