Bazı yeni sürekli dağılımlar
Some new continuous distributions
  1. Tez No: 600756
  2. Yazar: KADİR KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KINACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışmasında, geometrik karma üstel, üstelleştirilmiş karma üstel, unit Weibull ve unit ters Rayleigh dağılımı isminde dört yeni sürekli dağılım önerilmiştir. Dağılımların momentleri, basıklık katsayısı, çarpıklık katsayısı, Bonferroni ve Lorenz eğrileri gibi özellikleri incelenmiştir. Yeni önerilen dağılımların parametre tahminleri için en çok olabilirlik, en küçük kareler, ağırlıklandırılmış en küçük kareler, Anderson-Darling ve Cramer-von Mises yöntemleri kullanılmıştır. Tahmin edicilerin yan ve hata kareler ortalamasını bakımımdan performanslarını kıyaslamak için Monte Carlo simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Yeni önerilen dört dağılımın güncel hayatta kullanılabilirliğini anlayabilmek amacıyla gerçek veri uygulamaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, four new continuous distributions are proposed called geometric mixture exponential distribution, exponentiated mixture exponential distribution, unit Weibull distribution and unit inverse Rayleigh distribution. Some charecteristic properties of these distribution examined such as moments, skewness, kurtosis, Bonferroni and Lorenz curve. Estimation on parameters is studied by maximum likelihood, least square, weighted least square, Anderson-Darling and Cramer-von Mises methods. Monte Carlo simulation study is carry out to compare performance of the estimates in terms of bias and mean square errors. Real data applications performed in order to understand the usability of the for new introduced four distribution in current life.