Açık gözenekli alüminyum köpük üretimi ve özelliklerinin geliştirilmesi
Production of open cell aluminium foam and development of it's properties
  1. Tez No: 600758
  2. Yazar: TALHA SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİK ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada; infiltrasyon ve karıştırma döküm yöntemleri kullanılarak farklı oranlarda bor karbür (B4C) ilave edilmiş açık gözenekli A360 alüminyum metal köpük numuneler üretilmiştir. Mikroyapı karakterizasyonu, optik mikroskobu (OM), X-ışını kırınım analizi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve görüntü işleme yöntemleriyle yapılmıştır. Basma ve sertlik deneyleri yapılarak farklı oranlarda B4C ilavesinin ve gözenek morfolojisinin mikroyapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bor karbür takviyesinin sertlikte ve basma dayanımında artışa sebep olduğu tespit edilmiştir. Ağırlıkça parçacık takviye oranının artmasıyla sertlikte doğrusal bir artış elde edilmiştir. İki farklı yöntemle üretilen düzenli ve düzensiz gözenek morfolojisine sahip numunelerde ağırlıkça %0,5 oranında B4C ilavesiyle en iyi basma dayanımı elde edilmiştir. Bunun yanında, bor karbür takviyesinden bağımsız olarak düzenli gözenek morfolojisine sahip numunelerin düzensiz gözenek morfolojisine sahip numunelerden daha yüksek basma dayanımına sahip olduğu tespit edilmiştir. Her iki yöntem kullanılarak üretilen düzenli ve düzensiz gözenek yapısında sahip numunelerin X-ışını kırınımı analizinden, B4C (bor-karbür), Al3BC ve Mg2Si pikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout this study, open celled A360 aluminum metal foams which are reinforced with different ratios of boron carbide (B4C) were manufactured by infiltration and stir casting methods. In subsequent stages, samples were characterized with optical microscope (OM), scanning electron microscope (SEM), X-ray diffraction analysis (XRD) and Image processing methods. The influences of B4C particles addition and pore morphology to the microstructure and mechanical properties were investigated with compression and hardness tests. It is observed that, the addition of B4C particles caused an increment on hardness and compression behaviour of the composites. The increment on the weight ratio of reinforced particles showed a linear raise on the hardness of composites. The best compressive strength was obtained by adding 0.5% by weight B4C in the samples with unifom and nonuniform pore morphology produced by two different methods. Besides, independent from boron carbide reinforcement it is established that, the samples which have uniform pore morphology have higher compression strength than the samples which have nonuniform pore morphology. B4C, Al3BC ve Mg2Si peaks were determined from X-ray diffraction analysis of the samples with unifom and nonuniform pore structure produced using both methods.