Alüminyum 5083 alaşımının infiltrasyon yöntemiyle üretilen metal köpüklerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of aluminium 5083 alloy metal foam produced by infiltration method
- Tez No: 655102
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, 5083 alüminyum alaşımı kullanılarak, infiltrasyon yöntemiyle açık gözenekli metal köpükler üretilmiştir. İnfiltrasyon yönteminden yararlanılarak, tuz boyutuna göre küçük ve büyük gözenekli olmak üzere iki tür alüminyum köpük üretilmiştir. Bunun yanı sıra, Alüminyum 5083 alaşımıyla birlikte perlit eklenerek de kompozit bir form üretimi de gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu numunelere T6 ısıl işlem uygulanarak, sertlik, basma, darbe ve korozyon testleri yapılıp, mekanik özellikleri incelenmiştir. Yapılan sertlik, basma ve darbe testlerinde alüminyum-perlit kompozit malzemenin sertliği ve dayanımı en yüksek, küçük gözeneğe sahip köpüğün sertliği ve dayanımı ise en düşük olarak ölçülmüştür. Korozyon testlerinde ise en fazla ağırlık kaybına uğrayan küçük gözenekli alüminyum köpük olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, metal foams with open pores were produced by infiltration method using 5083 aluminum alloy. Using the infiltration method, two types of metal foam were produced, small and large porous depending on the salt size. In addition, another composite form was produced by adding perlite together with Aluminum 5083 alloy. By applying T6 heat treatment to these produced samples, hardness, compression, impact and corrosion tests were performed and their mechanical properties were examined. In the hardness, compression and impact tests, the hardness and strength of the aluminum-perlite composite material was measured as the highest, and the hardness and strength of the small pore foam was measured as the lowest. In corrosion tests, aluminum foam with small pores has the most weight loss.