İşgörenlerin teknolojik değişimlere yönelik tutumları üzerine bir araştırma
Research on the attitudes of the employees towards technological changes
- Tez No: 600774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde, değişim için herhangi bir eylemde bulunmayan veya değişime direnen örgütlerin hayatta kalma şansı olmadığı bilinmektedir. Çalışanların örgütlerdeki değişim süreçlerini yönetmede kilit faktörlerdir. Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütlerdeki değişikliklere yönelik tutumlarını ve bu tutumlarını etkileyen dış faktörleri belirlemektir. Bu bağlamda çalışanların teknolojik gelişmelere yönelik tutumlarını etkileyen faktörler yapı ürünleri sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir firmada teknoloji kabul modeli çerçevesinde incelenmektedir. İlk olarak, örgütsel değişim ile ilgili literatüre yer verilmiş, değişim yönetimi ve örgütlerde değişime direnç ise bir sonraki bölümde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde yapılandırılmış bir anket aracılığıyla SAP sistemini kullanan 115 çalışandan toplanmış olan veriler analiz edilerek bulgular sunulmuştur. Sonuç olarak, algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığının, yeni programın kullanımına yönelik tutum üzerinde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu, algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığının niyet üzerindeki pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğunu ve tutumun niyet üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, organizations, not taking any actions for change or resist to change, have no chance for survival. Employees are key factors in managing the change processes in organizations. In this study, it is aimed to explore the attitudes of employees' towards changes in organizations and to determine the external factors affecting these attitudes. To the end, the factors affecting employees' attitudes towards technological developments are examined within the framework of Technology Acceptance Model in a organization. Firstly, literature on organizational change is given and, change management and resistance to change in organizations are elaborated in the following chapter. In the third chapter, the data collected from 115 employees in an organization adopted SAP system via structured questionnaire is analyzed and findings are presented. Results reveal that perceived benefit and perceived ease of use had a positive and statistically significant effect on attitude towards the use of the new program, a positive and meaningful effect of perceived benefit and perceived ease of use on intention, and attitude has a positive and significant effect on intention.