Kamu ihale sözleşmelerinde idarenin temerrüdü
Administration's default in public procurement contracts
  1. Tez No: 702426
  2. Yazar: AKİF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET M. KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile Yapım İşleri Genel Şartnamesinde yüklenicinin temerrüdüne ilişkin hükümlere yer verilmesine rağmen, idarenin temerrüdüne ilişkin hükümlere yer verilmemiş ve sadece Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nun 36. maddesi uyarınca 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na yollama yapmakla yetinilmiştir. Bu yollama uyarınca yüklenici edimin ifası için idareye başvurduğunda, yüklenicinin başvurusu haksız olarak idarece reddedildiği takdirde ne şekilde hak aranması gerektiği izaha muhtaçtır. Çalışmamızın birinci bölümde, kamu ihale sözleşmelerinin genel niteliği, ikinci bölümde, Kamu İhale Sözleşmelerinin alacaklıdan kaynaklanan sebeplerle alacaklının temerrüdünün şartları, son üçüncü bölümünde ise, kamu ihale sözleşmelerinde temerrüdün şartları ve sonuçları ile seçimlik hakların ne zaman ve nasıl kullanılacağı, sözleşmeden dönme durumunda yüklenicinin talep edebileceği haklar ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Although the Public Procurement Law No. 4734 and the Public Procurement Contracts Law No. 4735 and the General Specifications for Construction Works contain provisions regarding the default of the contractor, the provisions regarding the default of the administration are not included and only in accordance with the Turkish Code of Obligations No. 6098 in accordance with Article 36 of the Public Procurement Contracts Law enough to send. Pursuant to this submission, when the contractor applies to the administration for the performance of the performance, it is necessary to explain how the right to be sought should be sought if the contractor's application is unfairly rejected by the administration. In the first part of our study the general nature of the public procurement contracts, in the second part the conditions of the default of the creditor due to the reasons arising from the creditor, in the last part the conditions and consequences of the default in the public tender contracts, when and how the optional rights will be exercised, the conditions that the contractor may demand in case of reneging from the contract rights will be discussed.