Kamu ihale sözleşmelerinde kefalet senetleri
Surety bonds in public procurement contracts
  1. Tez No: 647314
  2. Yazar: ÖMER TUGRUL ZOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Her yıl milyarlarca liralık kamu harcaması, kamu ihaleleri ve bu ihaleler sonucunda imzalanan kamu ihale sözleşmeleri vasıtasıyla gerçekleştirmektedir. Kamu ihalesi, her ne kadar mesleki, teknik, ekonomik ve mali yeterliğe sahip bir kişi üzerine bırakılsa da; alımın öngörüldüğü şekilde gerçekleşebilmesini güvence altına almak için idarelerce, borç ilişkisi doğuran diğer sözleşmelerde olduğu gibi birtakım teminatlar talep edilmektedir. Bu teminatlardan biri kamu ihale mevzuatına yakın zamanda giren ancak bundan da çok kısa bir süre önce mülga Hazine Müsteşarlığı tarafından genel şartları çıkarılan kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetleridir. Kefalet senedi, sözcük olarak Türk hukukuna yabancı bir kavram değildir ancak kamu ihalelerinde kullanılan kefalet senetleri ile bu senetler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Mevcut uygulamada daha ziyade banka teminat mektuplarına benzeyen kefalet senetleri, karşılaştırmalı hukukta, sözleşmeden doğan borcun tamamını temin etmesi, garanti verene üstlendiği borcu yerine getirebilmek için farklı alternatifler sunması ve Türk hukuku açısından varılması gereken nokta olması nedeniyle ilgi ve takdiri hak etmektedir. Bunun yanında, kefalet senedi düzenlemesi yapılırken, ABD hukuku etkisinde kalınarak Türk hukukuna özgü düzenleme yapma çabası, düzenlemelerde birtakım hata ve eksikliklere sebebiyet vermiştir. Tezimizde karşılaştırmalı hukukta özellikle kefalet senedi müessesinin gelişimini sağladığı Amerikan hukukunda kefalet senetleri ve uluslararası metinlerde sözleşme garantileri ile kefalet senetlerine ilişkin Türk hukuku düzenlemeleri kapsamlı şekilde inceleme konusu yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Each year, billions of Turkish liras have been spent for public expenditures through public procurements and public contracts which are signed as a result thereof. Even though public contracts are awarded to persons who have technical, professional, economic and financial sufficiency, to ensure that the contracts are performed as projected, securities are requested by public entities same as requested in other relations creating obligations. One of these securities is surety bond which is recently entered into the public procurement regulations and short before written within the framework of surety insurance pursuant to general terms issued by (legally abolished) Undersecreteriat of Treasury. Surety bond is not a term stranger to Turkish law however there are differences between ones having been used for a long time and ones having been recently entered in public procurements. Surety bonds, of which current practices are rather looked like bank guarantees, deserve attention and appreciation because of the fact that in comparative law, they offer full guaranty for the contract, different alternatives to guarantor to fulfill their obligations and it is the final point that Turkish law should reach. Besides, during the preparation period, the effort for trying to make regulations specific to Turkish law under the effect of American law, have caused some mistakes and deficiencies regarding regulations. In our thesis, surety bonds in American law where the surety bonds have mostly progressed, international contract bond practices and Turkish law regulations regarding surety bonds are studied in depth.