Praseodimyum katkılı fiber yükselteç karakteristiğinin incelenmesi
Analysing of characteristics of praseodymium doped fiber amplifier
  1. Tez No: 600805
  2. Yazar: HASAN CİHANGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada ileri, geri ve çift yönlü pompalama ile praseodimyum katkılı fiber yükselteç (PKFY) karakteristiği analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde her bir pompalama yönü için sırasıyla kazanç spektrumu analizi, praseodimyum katkılı fiber (PKF) boy analizi, pompa lazer gücü analizi, giriş sinyali güç analizi ve pompa dalga boyu analizi yapılmıştır. Analizler ilk başta ileri yönlü pompalama için PKFY sisteminin parametre değerleri değiştirilerek en ideal çıkış kazancını veren parametre değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra ileri yönlü pompalama için elde edilen parametre değerleri, geri ve çift yönlü pompalama için de kullanılmıştır. Bununla birlikte her bir pompalama yönü için parametre değerlerinin değiştirilmesiyle kazanç ve gürültü faktörü analiz edilmiştir. Bu inceleme Optisystem 16.0 programında simüle edilerek gerçekleştirilmiştir. Simülasyon ortamında önce ileri yönlü daha sonra geri ve çift yönlü pompalama için en ideal kazanç için sırasıyla kazanç spektrumu, PKF boyu, pompa lazer gücü, giriş sinyal gücü ve pompa dalga boyu parametreleri elde edilmiştir. Analiz yapılırken bir önceki analizde en ideal çıkış kazancını veren değerler bir sonraki analiz aşamasında kullanılmıştır. Sonuç olarak en ideal kazanç için adım adım farklı pompalama yönlerindeki PKFY sistem modelinin parametre değerleri sırasıyla değiştirilmiştir. Hem her bir pompalama yönü için hem de elde edilen ideal parametre değerleri için kazanç ve gürültü faktörü analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, praseodymium doped fiber amplifier (PDFA) characteristics have been analyzed by forward, backward and bidirectional pumping. In each analysis, gain spectrum analysis, praseodymium doped fiber (PDF) length analysis, pump laser power analysis, input signal power analysis and pump wavelength analysis have been performed for each pumping direction. At first, the parameter values of PKFY system for forward pumping have been changed and the parameter values giving the optimum output gain have been tried to be determined. And then the parameter values obtained for forward pumping have been used for backward and bidirectional pumping. However, the gain and noise factor have been analyzed by being changed the parameter values for each pumping direction. These analyzes have been carried out by being simulated in the Optisystem 16.0 program. In the simulation medium, the gain spectrum, PKF length, pump laser power, input signal power and pump wavelength parameters have been obtained respectively optimal gain for firsly forward, and then backward and bidirectional pumping. While making the analysis, the values giving the most ideal output gain in the previous analysis have been used in the next analysis stage. As a result, the parameter values of the PKFY system model in different pumping directions have been changed in order for optimal gain. The gain and noise factor have been analyzed both for each pumping direction and for the ideal parameter values obtained.